Ettevõtja: “Raha sihitu jagamine teadusele pole mitte kellelegi kasulik”

Uudised,
- Updated
©Scanpix
Teadlaste leinamarss

Samal ajal kui meeleavaldajad Toompea lossi ees teadusele lisaraha nõuavad, seab ettevõtja Jaak Nigul Postimehe majanduslisas kahtluse alla teadusrahastuse senise otstarbeka kasutamise.

„Raha sihitu ja segasel arvutusel põhinev jagamine teadusele pole mitte kellelegi kasulik,“ kirjutab ta. Ja küsib: „Millisele teadusele nõuavad teadlased üht protsenti sisemajanduse kogutoodangust?“

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ta jätkab: „On selge, et kõigi teadusharude panus ühiskonna ülalpidamisse pole ühesugune. Kui raha on puudu, tuleks eelistada neid teadusi, mille tulemusena, vähemasti teoreetiliselt, võiks ühiskond üldiselt tulevikus rikkamaks saada.“

„Minu hinnangul ei tohiks praegu anda lisaraha umbmäärasele teadusele, vaid raha tuleks jagada suunatult, riigi prioriteete silmas pidades,“ kirjutab Nigul.

Statistikaameti andmed näitavad, et kümne aasta jooksul kahanes tehnikateaduste doktorite arv Eestis 14,6 protsenti, samas humanitaarteadlasi on 20,6 protsenti ja sotsiaalteadlasi 42,2 protsenti rohkem. Kõiki erialasid on kahtlemata vaja, kuid proportsioonid peavad olema hoopis teistsugused.

Nigul leiab, et  99 protsenti inimesi, ka paljud teadlased, ei saa aru sisemajanduse kogutoodangu (SKT) olemusest: „Rõhutan veel kord, et ka mina ei saa aru, kuidas saab SKTd ümber jagada. See, kes saab, võiks selgitada, millise SKT protsenti me soovime teadusele anda.“

Nigul lisab, et vähemalt Eesti sotsiaalteadustes on liialt palju vaateid ja liiga vähe faktipõhisust, et sinna raha juurde anda. Pigem tuleks sealt vähemaks võtta. Kui raha niigi napib, siis annaks eelkõige sinna, kus kogu maailmal on suurimad probleemid.

Eestis juhib teadust ja haridust mitmes organisatsioonis kokku ligi tuhat inimest. Pluss haridus- ja teadusministeerium. Need inimesed ei tee teadust ega õpeta, vaid juhivad ja juhendavad. Teadlasi on statistikaameti andmetel ligi 4700.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused