Euroopa Inimõiguste Kohus: ministri nimetamist idioodiks ei saa käsitleda rünnakuna tema isiku vastu

Maailm, Uudised,
©UU

Poliitikuid võib süüdimatult sõimata väärtushinnangute kaudu. Midagi tõendada vaja ei ole. See annab võimaluse poliitikuid meedias lõputult peksta. Siin on näide kohtupraktikast.

Ajakirjanik, kes avaldas 31. märtsil 2011 kriitilise artikli tolleaegse põllumajandusministri vastu, nimetades teda idioodiks. Ministri kuriteoteate alusel algatatud kriminaalmenetluses tunnistati kaebaja süüdi solvamises ning teda karistati rahatrahviga 2 500 eurot ning teda kohustati tasuma ministrile ligikaudu 2 500 eurot hüvitist.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kohtud leidsid, et kaebaja seisukohad ministri suhtes olid väärtushinnangud ning ta ei esitanud põhjendusi sõna “idioot” kasutamiseks.

Kaebaja avaldus oli Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) artikli 10 rikkumise tuvastamiseks.

Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) seisukohad

Demokraatlikus ühiskonnas on vajalik sõnavabaduse piiramine ainult siis, kui selleks on rõhuv sotsiaalne vajadus. Seejuures tuleb saavutada õiglane tasakaal ühelt poolt eraelu kaitse ja teiselt poolt sõnavabaduse vahel. Poliitikute kritiseerimise piiramiseks on riikidel kitsas hindamisruum. Kriminaalsanktsioonil sõnavabaduse realiseerimise eest on alati heidutav mõju.

Esimese kaebaja osas leidis EIK erinevalt siseriiklikest kohtutest, et kaebaja ei nimetanud ministrit idioodiks lähtuvalt tema isikuomadustest, vaid kasutas seda väljendit poliitilisele kontekstile viitamiseks. Tegemist oli ajakirjandusliku liialdusega. Ilmselgelt ei olnud kaebaja süüdimõistmine kriminaalkohtus proportsionaalne karistus. Demokraatlik ühiskond peab toetava meediavabadust.

Teise kaebaja osas märkis EIK, et Portugali seadus ei võimalda kohaldada kriminaalsanktsiooni väärtushinnangute esitamise eest, vaid see on piiratud üksnes valede faktide esitamisega. Linnapea oli avaliku elu tegelane ning kaebaja esitatud võrdlus ei puudutanud tema eraelu. Kaebaja väideteks oli teatud faktiline alus, kuigi ta kasutas ka liialdusi. Siseriiklikud kohtud ei tasakaalustanud teise kaebaja asjas vastandlikke huve. Seetõttu esinesid mõjuvad põhjused asendada siseriiklike kohtute seisukohad EIK-i seisukohtadega.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused