Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaak Aaviksoo kinnitas seda, millest Mart Helme on ammu rääkinud: teadusrahastuse jaoks on vaja enne ideed ja alles siis raha

-
11.12.2019
Jaak Aaviksoo
© Scanpix

Kõik mäletavad veel selgelt mõne aja tagust hädakisa teadusrahastuse teemal, sõna võtsid nii president kui ka mõned haritlased, kriitika all oli valitsus ja loomulikult ka Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, kelle esimees Mart Helme juhtis tähelepanu kõrgkoolide kvaliteedile. Nüüd, kui kired on vaibunud, teatab Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo jumala rahus, et teadusrahastusega Eesti on asjad paremast paremad.

Nimelt rääkis autoriteetne akadeemik teadusteemadele pühendatud Riigikogu Toimetiste järjekordse numbri esitlusel, et riigipoolne teadusrahastus on Eestis Euroopa keskmisel tasemel ning ülikoolide rahastamisel pole üldse midagi viga.

Eestis tegeleb teadusarendusega kuus tuhat inimest ja kui nad kõik lähevad igal päeval tööle arvamusega, et nad peavad saama Nobeli preemia, siis on asjad väga korrast ära,“ ütles Aaviksoo.

„Me peame tõsisemalt vaatama, mis eesmärgil ja kuhu me seda raha kasutame,“ ütles rektor. „Raha ei tohiks enne juurde panna, kui oleme otsustanud, mida me sellega teeme.“

Ta rääkis, et raha on alati vähe, aga pahatihti alustatakse valest otsast. Kõigepealt on vaja inimesi ja ideid ning alles seejärel raha, aga enamasti alustatakse sellest, et andke raha, siis hakkame vaatama, rääkis Aaviksoo. „Kui on ideid ja inimesi, siis tuleb raha ise nende juurde,“ ütles ta.

Jaak Aaviksoo kirjutab Riigikogu Toimetiste artiklis muu hulgas, et „me vajame tugevat akadeemilist teadust, aga artiklitest ja hea ettevalmistusega ülikoolilõpetajatest ühiskonna ja majanduse arenguks üksi ei piisa“.

Seega oleme ringiga tagasi selle juures, millest Mart Helme on kogu aeg rääkinud ja mille peale hakati seakisa tegema enne, kui asja tegelikku sisusse süüviti.

UU