Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Aafriklaste juhitav Lõuna-Aafrika Vabariik tahab piirata sisserännet ja eemalduda rahvusvahelistest lepetest

-
25.11.2023
Nigeeria migrandid Lõuna-Aafrikas Pretorias.
© Scanpix

Lõuna-Aafrika Vabariik (LAV) on tulnud välja plaaniga peatada ajutiselt osalemine ÜRO pagulaskonventsioonis, eesmärgiga piirata sisserännet. LAVi valitsust juhtiva Aafrika Rahvuskongressi (ANC) sõnul ei ole riigi senine liberaalne asüüli- ja immigratsioonipoliitika enam jätkusuutlik ning vaja on muutusi.

Kavandatavad muudatused on suuresti tingitud üleüldisest rahulolematusest praeguse sisserändepoliitikaga ja ANC kardab kaotada peagi eelseisvatel üldvalimistel oma juhtpositsiooni. Immigratsioon saab kindlasti olema valimiskampaania oluliseks teemaks ja hiljuti läbiviidud küsitluse kohaselt leiab 89% vastanutest, et ANC ei ole suutnud selle probleemiga piisavalt hästi toime tulla.

Valitsus on välja tulnud ettepanekuga peatada ajutiselt osalemine ÜRO 1951. aasta pagulaskonventsioonis ja 1967. aasta pagulasseisundi protokollis, et karmistada LAVi immigratsioonipoliitikat. Siseminister Aaron Motsoaledi sõnul tegi LAV 1990. aastatel nende lepetega liitudes suure vea. Plaanitud reformide kohaselt liituks LAV lepetega uuesti pärast seda, kui on karmistanud sisserändajate õigusi tööle, haridusele ja kodakondsuse taotlemisele.

Lisaks kavandatakse uusi seadusi põgenike lihtsamaks deporteerimiseks riiki, mida ei peeta enam ohtlikuks. „Siin kontinendil on muutuste tuuled puhunud rajult ja hooga. Pea iga nädal toimub kusagil Aafrikas mõni riigipööre,“ ütles Motsoaledi.

ANC sõnul on riigi immigratsiooniseadused ajale jalgu jäänud, neis on liiga palju ohtlikke lünki, mida kasutavad ära inimkaubitsejad, kurjategijad ja majandusmigrandid. „Siseministeeriumi poliitika ja seaduslüngad on loonud soodsa pinnase vägivaldseteks kokkupõrgeteks välismaalaste ja kohalike vahel, samuti sõjaliste rühmituste tekkeks, mis kas toetavad praegust immigratsioonisüsteemi või on selle vastu,“ seisab valitsuse dokumendis.

2022. aastal loetleti 62 miljoni elanikuga riigis 2,4 miljonit sisserändajat, kuid ametnikud on tunnistanud, et tegelikud arvud on ilmselt palju suuremad, kuna riigis on ohtralt illegaale ja dokumentideta isikuid. 46% sisserändajatest on pärit naaberriigist Zimbabwest, järgnevad Mosambiik ja Lesotho.

Ehkki Aafrika mõistes on LAV jõukas riik, on ka seal tõsiseid majandusprobleeme ja töötus ligi 33%. Sisserändajaid süüdistataksegi peamiselt töökohtade hõivamises, kuritegude toimepanemises ja sotsiaalsüsteemi ülekoormamises. ANC peasekretär Fikile Mbalula on nimetanud illegaalset immigratsiooni tiksuvaks pommiks, mis kurnab riigi rahandust ja pidurdab jõupingutusi teenuste parandamiseks.

Valitsuse kriitikud leiavad, et ANC kasutab immigratsiooni teemat omaenda saamatu tegevuse varjamiseks ja nende retoorika õhutab välismaalaste vastast vaenu.

Ka Suurbritannia valitsus on hiljuti vihjanud, et kaalub lahkumist Euroopa Inimõiguste Konventsioonist, et viia ellu nn Rwanda plaan, millega püütakse takistada illegaalsete immigrantide jõudmist saareriiki.

Allikas: The Telegraph