Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Alternatiiv Saksamaale on muutumas tõeliseks alternatiiviks

-
02.09.2019
AfD saadik Bundestagis Gottfried Curio peab erakonna valimistulemust väga heaks.
© Reuters/Scanpix

Saksamaa Sachseni ja Brandenburgi liidumaade valimistel tegi Alternatiiv Saksamaale (AfD) väga hea tulemuse.

Viimaste andmete kohaselt jäi AfD Sachsenis teiseks ja sai CDU järel 27,5% häältest, mis annab neile 38 kohta. CDU kogus 32,1% häältest ja saab  parlamendis valimiste võitjana 45 kohta, kuid kaotas varasemaga võrreldes 14 kohta. Kohti kaotasid ka vasakpoolne Linke (27 koha asemel 14) ja sotsiaaldemokraadid (SPD – 18 koha asemel 10). Vaid rohelised võitsid Sachsenis paar kohta juurde ja on nüüd esindatud 12 saadikuga (+4).

Brandenburgi valimised võitis 26,2%-ga SPD, järgnes AfD 23,5%-ga. CDU kogus 15,6% häältest. Selle tulemusega kaotas SPD varasemaga võrreldes 5 kohta (30 asemel 25), AfD-l on nüüdsest 12 kohta rohkem, kokku 23, CDU-l 15 kohta (kaotas 6).  Mõlema liidumaa valimiste võitjad on aga juba teatanud, et välistavad koostöö AfD-ga.

AfD üks esimeestest, Alexander Gauland avaldas oma valimisjärgses kõnes siiski lootust, et CDU kaasab Sachsenis AfD koalitsiooniläbirääkimistesse ning et ühel päeval suhtutakse AfD-sse kui konservatiivsesse parteisse lugupidamisega.

Noorsotside juht Kevin Kühnert on aga SPD Sachseni valimistulemustes pettunud ja leiab, et siin ei ole midagi ilustada: „Kahetist arvamust ei ole: alla 8%-ne tulemus Sachsenis ei ole hea tulemus,“ ütles ta Deutchlandfunkile. Ta kritiseeris taas teravalt SPD juhtkonda ja seda, et küünte ja hammastega hoitakse kinni oma kohast Liidupäeva nn suures koalitsioonis.

Allikas: Neue Zürcher Zeitung

Refereeris Triin van Doorslaer