Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kas koroonaviiruse sünnikoduks võib olla Wuhani labor?

-
17.04.2020
Kurikuulus Wuhani viroloogiainstituudi laborikompleks.
© AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriikide luure- ja riikliku julgeoleku ametnike sõnul uurib USA valitsus võimalust, et koroonaviirus on tegelikult pääsenud valla Hiina laboritest ja mitte turult, nagu algselt on väidetud.

Esialgu on siiski vara mingeid järeldusi teha, sest tegemist on ühega paljudest teooriatest, kuid USA valitsuse analüüsiga tutvunud luureohvitseride sõnul tegeletakse selle võimaluse tõsisema uurimisega. Teooria kohaselt pääses koroonaviirus kogemata valla ühest Hiina Wuhani laborist, näiteks võis mõni töötaja saada laboris nakkuse ja viia selle sealt välja.

USA luure töötab läbi tundlikke luureandmeid, mis on seotud ka Hiina valitsusega, kuid mõningate luureallikate sõnul võib viiruse puhkemise tõeline põhjus jääda igavesti teadmata.

President Donald Trump ütles kolmapäeval, et USA viib läbi väga põhjalikku uurimist, kuidas selline kohutav olukord viiruse näol tekkida sai, kuid ei olnud nõus avalikustama, millele esialgsed andmed viitavad.

Hiina valitsus on laboriteooriat eitanud ja ka paljud eksperdid on selles kahelnud. Samas on Hiina tegutsemist viiruse kontrolli alla saamisel teravalt kritiseeritud ja USA luureametnikud soovivad enda sõnul saada viiruse puhkemise põhjustele kindlasti jälile.

Washington Post viitas hiljuti USA välisministeeriumi 2018. aasta andmetele, mille põhjal avaldati sügavat muret Wuhani viroloogiainstituudi biolabori turvalisuse ja juhtimise pärast.

Välisminister Mike Pompeo leiab, et need andmed viitavad väga selgelt seotusele Covid-19-ga. „Hiina kommunistlik partei ei võimaldanud Ameerikale ligipääsu, kui me seda alguses, kõige kriitilisemal hetkel vajasime,“ ütles Pompeo. „Ja me teame, et neil on see labor. Me teame turgudest, kus kaubeldakse värske toiduga. Me teame, et viirus ise ei ole pärit Wuhanist. Kõik need asjad on omavahel seotud. Muidugi on veel väga palju, mida me ei tea ja just sellest president täna rääkiski. Me vajame selgeid vastuseid.“

Mõnede ametnike sõnul on USA-l plaanis nõuda Hiinalt viiruse eest kompensatsiooni, kuid seda ei ole võimalik teha enne, kui viirus on kontrolli all ja kui selle päritolu kohta on olemas täpsem teave.

Allikad: CNN, Washington Post