Andres Raid: kes on pandeemia pealt enim tulu teeninud

Maailm,
©Scanpix
Elon Musk vaatab taevasse kerkivaid kasuminumbreid.

“Umbes aasta jagu avaldas Poliitikauuringute Instituut ülevaate rahade liikumistest pandeemia ajal, see sisaldas ka ülevaadet (“Billionaire Bonanza 2020: Wealth Windfalls, Tumbling Taxes and Pandemic Profiteers,”) inimestest ja firmadest, kes selle aja jooksul oma varandust märkimisväärselt on kasvatanud ehk selle pandeemia pealt enim tulu on lõiganud.

Ülevaate koostamisse oli kaasatud ka organisatsioon „Ameeriklased maksude õigluse eest“ (Americans for Tax Fairness – ATF) ning see raport võtab kokku tänaseks päevaks 657 miljardäri omandi erakordses tempos toimuva juurdekasvu reaalajas. Siin on mõned neist viimase 12 kuu jooksul:

*657 miljardäri koguvara kasvas rohkem kui 1,3 triljoni võrra ehk 44,6% alates sellest ajast, mil pandeemia algas. Selle ajaga sai rohkem kui 29 miljonit (29 million) ameeriklast nakkuse ja 535 tuhande jaoks oli see letaalne. Umbes 80 miljonit kaotas ajavahemikus 21.03.2020 – 20.02.2021 töö (80 million lost work) ja 18 miljonit (https://www.dol.gov/ui/data.pdf) olid töötutena arvel 27.02.2021.

Pandeemia jooksul on lisandunud 43 uut miljardäri. Pärast IPO-t lisandusid seniste miljardäridele Airbnb, Doordash, Snowflake.

15 kõige enam vara kasvatanud miljardäri hulgas oli kasv 83%. Nende 15 kasv moodustab seejuures 40% üldisest kasvust, tabeli tipus on Elon Musk (137,5 miljardit juurde, kasv 559%, Jeff Bezoz (65 miljardit juurde, kasv 58%) ja Mark Zuckerberg (47 miljardit, 86%)

10 suurimat „Pandeemiavõitjat“ olid suurimad varakasvatajad, kasv vähemalt 300% (vt tabelid all)

Enamik kiiretest rikastujatest olid on-line kaubanduse, meelelahutuse ja teenuste esindajad, kuna kodudesse lukustatud ameeriklased olid seatud sundvalikute ette – nad investeerisid, ostsid-müüsid ja lõbustasid end põhiliselt netiavarustes.

Liidrirollis olid siin Quicken Loans, Square, Carvana ja krüptovaluuta Coinbase. Sotsiaalmeedia platvormid Snapchat, Twitter olid enam kui nõutud, voogedastus platvorm Roku ja digitaalne reklaami- ja kuulutusagentuur Trade Desk samuti. 19 teist miljardäri said kasvuks üle 200%, samal ajal kui 48 teist duubeldasid oma omandit saadeks juurdekasvuks 100+%.

1. Bom Kim (670% /$7.7 miljardit): USA kodanik, e-kaubanduse gigandi Coupang rajaja. Coupang on Korea Amazon, selle vara tõusis pärast märtsi alguses toimunud IPO-t 11 miljardini. ($11 billion after the company’s IPO)

2. Dan Gilbert (642% /$41.7 miljardit): Michiganis elava Quicken Loansi omaniku tulu tõusis tänu kodanike on-line`i finantseerimisele.

3. Ernest Garcia II (567%/$13.6 miljardit): Carvana suuraktsionär, on-line automüük ja finantseerimine, Arizona.

4. Elon Musk (559 percent/$137.5 billion): Musk on nüüd Ameerika teine isik rikkuse poolest oma $138 mijardiga—tema aktsiad Teslas, Space-X-is ja mujal jätkavad tõusu. Elab Texases.

5. Brian Armstrong (550%/$5.5 miljardit): Coinbase`i juht,suurim krüptoraha diiler, California resident.

6. Bobby Murphy (531%/$10.1 miljardit): Snapchati kaasasutaja koos oma Stanfordi korpikaaslase Evan Spiegeliga. California resident.

7. Evan Spiegel (490%/$9.3 miljardit): Snapchati kaasasutaja koos oma teise „supertulemusliku“ Bobby Murphyga. California resident.

8. Jack Dorsey (369%/$10.3 miljardit): Nii Twitter kui ka Square`i asutaja ja omanik, väikettevõtluse maksesüsteemide äri, elab Californias.

Märkimisväärne on, et ka meie distantsõpe annab osakese miljarditest, mis koguneb Eric Yuani kontodele. Yuan on videokonverentside tehnoloogia ZOOM kaasasutaja, tema varanatuke kasvas 8,4 miljardi võrra. Selle raha eest (osakese eest) oleks võimalik maailmale selgeks teha küll, et koduõpe ongi tulevik ja ainuõige, ainuvõimalik ja liberaalne…

Aga vaadake ise: USA miljardärid, kelle vara kasvas protsentuaalselt enim:

Allolevas tabelis on järjestus üldtulu põhjal:

Andres Raid, ajakirjanik

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused