Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Andres Raid: Pandora paberid ja Ukraina korruptantpresident

-
05.10.2021
Ukraina president Volodymyr Zelenskiy.
© Scanpix

Pandora paberitega seoses on juttu olnud kõikvõimalikest enam ja vähem tuntud tegelastest, meiegi kodanikest on juttu olnud. Huvipakkuv on aga veel üks – meie paljuräägitud Ukraina. See kant on paraku meie nii poliitikutele kui ka kõikvõimalikele suhteliselt tundmatu maailm, ei tunta ei sealset ajalugu, väljakujunenud tavasid kui ka mentaliteeti. „Maksku mis maksab, peaasi, et ilma rahata!“ – see arusaam on paraku omane ka meie mõtlemislaadile.

Kandideerides oli Zelenski „mees nagu teisedki“ – ehkki vaieldamatult andekas ja tuntud koomik. Postile saades hakkas pihta, Porošenkoni on veel valgusaastad, kuid algus on tehtud.

Algatuseks osteti oma komöödiaklubiga oma profiiliga seotud võrgustikud Belizel, Briti Neitsisaartel ja Küprosel. Presidendi praegune esimene ja peamine nõunik Sergei Šefir nagu ka riigi salateenistuse juht on osad selle offshore`i võrgustikust. Neid kompaniisid kasutab Šefir koos abilistega aga milleks – antud juhul hinnalise kinnisvara soetamiseks kus – Londonis muidugi!

Valimiste ajal 2019. aastal andis Zelenski oma osakud võtmefirmades Šefirile üle, kuid vastavad sammud on juba astutud, et raha offshore`idest perekonnale ikka edasi voolaks.

Pildil Vladimir Zelenski ja Sergei Šefir

Otsekui saatuse iroonia seisneb selles, et Zelenski tähelend algas just 2000-ndatel, kui tal oli kandev roll poliitilise satiiri võtmes tehtud sarjas „Rahva teener“ – seal naerdi välja just sama asja, millega president kohe tegelema hakkaski.

Muide, komöödiaga samanimeline on ka partei, mille eesotsas Zelenski presidendiks sai! Ta sai presidendiks just nimelt korruptsioonivastase võitluse laineharjal. Tema kandideerimist toetas võimsalt telejaamade, pankade ja paljude muudegi asjade omanik skandaalne Kolomoiski, keda ennast süüdistati kõigi muude pattude kõrval ka oma pangast 5,5 miljardi USA dollari kõrvaldamises ja nende offshore`i toimetamises koos oma kaaslase Gennadi Bogoljuboviga. Kolomoiski Privatbankist sai presidendikandidaat väidetavalt 41 miljonit USD valimiskampaaniaks, esinemised Kolomoiskile kuuluvates kanalites olid veel lisaboonuseks.

Šefirist oli juba juttu, teine komöödiatrupi produtsent ja Zelenski ärikaaslane komöödia produktsiooni päevilt Ivan Bakanov on tänaseks ei rohkem ega vähem kui riikliku julgeolekuteenistuse juht.

Olgu kuidas on, kuid legendaarsel Sherlock Holmes`il on aadressil Baker Street 221b nüüd uus naaber – Ukraina praegune president!

Välisallikatest on imbunud, et lääne partnerid pole Pandora „leiust“ üldse vaimustatud, sest ilmselt saab sellest innustust Ukraina sisemine opositsioon ja niigi segane seis muutub veelgi prognoosimatuks. On välja käidud isegi selline seisukoht, et need avastused Pandora nimekirjades, mis puudutavad Zelenskit, ei olegi juhuslikud ja väljendavad Lääne suhtumist Zelenski suutmatusse tegelikke reforme ellu viia.

Selle valguses tuleb üks kord siiski Kersti Kaljulaiuga nõus olla, kui viimane ütles Ukrainas viibides, et riik on ikka Euroopast veel väga-väga kaugel ja Eesti investoritel ta küll sinna raha paigutada ei soovita.”

Andres Raid, ajakirjanik