Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Türgis on käimas sõjaväeline riigipööre

-
15.07.2016
Tankid Türgis

Reede, 15. juuli õhtul võttis Türgi sõjavägi riigi sõlmpunktid enda kontrolli alla ja teatas võimu ülevõtmisest kogu riigis, vahendas mitu uudisteagentuuri. Endiselt käivad lahingud sõjaväe ja politsei vahel. Sõjaväe teatel on võimu ülevõtmine olnud edukas.

Istanbuli linnas oli kuulda tulistamist ja pealinna Ankara kohal lendasid sõjaväekopterid. Ankaras on kuulda suurtükituld ja pealtnägijate sõnul peetakse tänavalahinguid sõjaväe ning politsei vahel.

Ankaras on tänavatele tulnud ka Erdoğani valitsust pooldavad meeleavaldajad, kes seisavad vastamisi sõjaväelastega. Samuti on välja tulnud riigipööret pooldavaid meeleavaldajaid.

Pealtnägijate sõnul sulges sandarmeeria Istanbulis liikluse Aasiast Euroopa suunal kahel Bosporuse sillal. Teises suunas jäi liiklus avatuks. Twitteris levivatel fotodel võis näha teedel tanke. Tankid on pealtnägijate sõnul ümber piiranud ka Istanbuli lennujaama. Kõik lennud Istanbulist on teadete kohaselt tühistatud.

Türgi sõjavägi teatas, et on riigis võtnud kontrolli enda kätte. “Türgi relvajõud on riigihalduse täies ulatuses üle võtnud, et taastada põhiseaduslik kord, inimõiguste ja vabaduste kaitse, seaduslikkus ja turvalisus. Kõik rahvusvahelised lepingud jäävad kehtima. Me loodame, et kõik meie head suhted välisriikidega jäävad püsima,” teatasid relvajõud. Sõjaväe teatel on võim riigis antud selleks otstarbeks moodustatud rahunõukogu kätte.

Peaminister Binali Yıldırım teatas telekanalile CNN, et tegu oli mahasurutud riigipöördekatsega. “Osa sõjaväest püüdis ebaseaduslikult võimu üle võtta,” sõnas Yıldırım. Selle eest vastutavad isikud “hakkavad maksma kõige rängemat hinda,” lisas peaminister. Yıldırım kinnitas samas, et inimesed peaksid säilitama rahu ja väitis, et Türgi demokraatia ohus ei ole.

CNNi sõnul on Ankaras asuvas sõjaväebaasis riigipöörajad võtnud mitu pantvangi. Türgi uudisteallikate teatel on pantvangide hulgas sõjaväe ülemjuhataja Hulusi Akar.

Vaatamata sõjaväe teatele võimu ülevõtmisest viibib president Recep Tayyip Erdoğan CNNi sõnul endiselt vabaduses. Väidetavalt viibib ta endale lojaalsete üksuste kaitse all Vahemere ääres Marmarise linnas, kus ta oli puhkusel.

Telefoni teel antud intervjuus teatas Erdoğan, et riigipööret on üritanud sõjaväes tegutsevad paralleelstruktuurid ja sellele antakse ärateenitud vastus.

Twitter, YouTube ja Facebook on praeguse seisuga Türgis blokeeritud. Sõjaväelased on tunginud Türgi rahvusringhäälingu TRT hoonetesse ja ringhäälingu üle võtnud. Ankaras kärgatas kohalikus telehoones hiljuti tugev plahvatus.

Samuti on sõjavägi üle võtnud võimuloleva Õigluse ja Arengu Partei peakorteri.