Türgis on käimas sõjaväeline riigipööre

Rubriik Maailm On
- Updated
Tankid Türgis

Reede, 15. juuli õhtul võttis Türgi sõjavägi riigi sõlmpunktid enda kontrolli alla ja teatas võimu ülevõtmisest kogu riigis, vahendas mitu uudisteagentuuri. Endiselt käivad lahingud sõjaväe ja politsei vahel. Sõjaväe teatel on võimu ülevõtmine olnud edukas.

Istanbuli linnas oli kuulda tulistamist ja pealinna Ankara kohal lendasid sõjaväekopterid. Ankaras on kuulda suurtükituld ja pealtnägijate sõnul peetakse tänavalahinguid sõjaväe ning politsei vahel.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ankaras on tänavatele tulnud ka Erdoğani valitsust pooldavad meeleavaldajad, kes seisavad vastamisi sõjaväelastega. Samuti on välja tulnud riigipööret pooldavaid meeleavaldajaid.

Pealtnägijate sõnul sulges sandarmeeria Istanbulis liikluse Aasiast Euroopa suunal kahel Bosporuse sillal. Teises suunas jäi liiklus avatuks. Twitteris levivatel fotodel võis näha teedel tanke. Tankid on pealtnägijate sõnul ümber piiranud ka Istanbuli lennujaama. Kõik lennud Istanbulist on teadete kohaselt tühistatud.

Türgi sõjavägi teatas, et on riigis võtnud kontrolli enda kätte. “Türgi relvajõud on riigihalduse täies ulatuses üle võtnud, et taastada põhiseaduslik kord, inimõiguste ja vabaduste kaitse, seaduslikkus ja turvalisus. Kõik rahvusvahelised lepingud jäävad kehtima. Me loodame, et kõik meie head suhted välisriikidega jäävad püsima,” teatasid relvajõud. Sõjaväe teatel on võim riigis antud selleks otstarbeks moodustatud rahunõukogu kätte.

Peaminister Binali Yıldırım teatas telekanalile CNN, et tegu oli mahasurutud riigipöördekatsega. “Osa sõjaväest püüdis ebaseaduslikult võimu üle võtta,” sõnas Yıldırım. Selle eest vastutavad isikud “hakkavad maksma kõige rängemat hinda,” lisas peaminister. Yıldırım kinnitas samas, et inimesed peaksid säilitama rahu ja väitis, et Türgi demokraatia ohus ei ole.

CNNi sõnul on Ankaras asuvas sõjaväebaasis riigipöörajad võtnud mitu pantvangi. Türgi uudisteallikate teatel on pantvangide hulgas sõjaväe ülemjuhataja Hulusi Akar.

Vaatamata sõjaväe teatele võimu ülevõtmisest viibib president Recep Tayyip Erdoğan CNNi sõnul endiselt vabaduses. Väidetavalt viibib ta endale lojaalsete üksuste kaitse all Vahemere ääres Marmarise linnas, kus ta oli puhkusel.

Telefoni teel antud intervjuus teatas Erdoğan, et riigipööret on üritanud sõjaväes tegutsevad paralleelstruktuurid ja sellele antakse ärateenitud vastus.

Twitter, YouTube ja Facebook on praeguse seisuga Türgis blokeeritud. Sõjaväelased on tunginud Türgi rahvusringhäälingu TRT hoonetesse ja ringhäälingu üle võtnud. Ankaras kärgatas kohalikus telehoones hiljuti tugev plahvatus.

Samuti on sõjavägi üle võtnud võimuloleva Õigluse ja Arengu Partei peakorteri.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused