Ats Milleri digiajastu tsiviilkaitse 10: kõige halvem, mis juhtuda võib? Hiina.

Maailm,
©Erakogu
Kirjanik Ats Miller.

Kirjanik Ats Miller lõpetab digiajastu analüüsi Hiina rolliga selles.

„Tõenäoliselt on kõik intelligentsed ühiskonnaelu vastu huvi tundvad inimesed lugenud George Orwelli romaani „1984”. Nüüd kujutlege kõike seda, mis seal toimus, ainult et totaalne jälgimine ja isegi piinamine („armastuse” nimel) on suuresti automatiseeritud. Orwelli raamatu fookus on teises kohas ja tollase ühiskonna jaoks kerkis küll alternatiivina kõiki normaalseid kodanikuvabadusi jõhkralt jalge alla trampiv ja selleks tehnilisi vahendeid kasutav düstoopia, kuid lihtsalt puudus kogemus, mida tohutu arvutusvõimsus tegelikult teha võimaldab.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Saagem aru, et see, et mõned kurjategijad või isegi terroristid jäävad vahele sellega, et kusagil mailides on järel „korralduslikku infot” või telefoni asukoha põhjal on võimalik nad kuriteopaigaga siduda, on umbes sama klassi lollus, kui minna oma autoga panka röövima – jah, maailma peale igal aastal ikka mõni leidub. Ent keskmiselt on „teadlikkus IT ohtudest” kurjategijate hulgas kõrgem kui tavainimeste seas.

Lubatagu selline mõttekäik – siin, Põhja-Eestis, kasvasime ja arenesime me kõik koos Soome televisiooniga. Olgu, migrandid vaatasid ka Kesktelevisiooni, kuid nii mõnelgi õhtul oleks ETV Tallinna saatja võinud välja lülitada ja mitte keegi poleks märganud – niikuinii vahtisid kõik Soomet.

Nüüd me enam ei vaata Soome televisiooni. Miks? Seda ei suutnud meilt võtta ideoloogia. Suutis kommerts. Mingites pakettides on veel alles Soome riigitelevisioon (mida peetakse üleval maksumaksja rahast ja kuhu on juba seadusega sisse kirjutatud teatud vastutus ja harivad funktsioonid), ent enam ei edastata kommertskanaleid, sest ühelt poolt ostavad nende omanikud sisu reklaamiraha eest, ehk elatuvad sellest, et panevad vaataja „kaubanduslike teadaannete” rämpsuvoogu vahtima, teiselt poolt aga tahavad sisu omanikud maksimumi ja seavad igasuguseid, antud juhul territoriaalseid piiranguid. Ja ega meid ju Soome kultuur ja ühiskondlik olemine huvitanudki – lihtsalt muud ei olnud vaadata, see oli parem kui nõuka täielik sõnnik…

Ent me oleme alles staadiumis, kus sulle hakkab tulema eesnäärmeravimite reklaame, kui sa teel Tallinnast Tartusse mitu korda peatud. Mitte keegi ei julge veel tõsta su elukindlustusmakset, sest sa ostad kord päevas hamburgerit…

Aga mõelgem nüüd veelkord läbi, mida ikkagi tähendab, et kusagil elab juba ligi poolteist miljardit inimest tingimustes, kus neile ei müüda bussi- või lennukipiletit, sest nad pole Suure Venna vastu piisavalt austust üles näidanud. Jah, süsteemiga on ühendatud ka ülemaaline näotuvastus ja miinuspunkte saad ka punase tulega üle tee mineku eest, aga „valesti” mõtlemise võrdsustamine muude väärtegudega peaks meil ju olema ülimalt tuttav okupatsiooniajast – kõik kõntsakottidest „võrdseimad võrdsete hulgas” kasutavad seda.

Privaatsus muutub kaubaks

Euroopa Liidus on tegelikult mõned asjad oluliselt paremad kui mujal maailmas. 2018. aastast kehtinud GDRP ehk isikuandmete kaitse üldmäärus sunnib siiski megatrahvide ähvardusel ka suuri ülemaailmseid sotsiaalmeediakeskkondi arvestama teatud elementaarsete andmekaitsenõuetega ja austama mõningaid põhilisi õigusi, sealhulgas näiteks õigust olla unustatud, ehk lihtsamalt õigust kustutada kogu oma konto sisu (ja keskkonnal pole õigust seda edasi kasutada).

Me teame, et suurematul ristmikel on kaamerad. Hetkel jääb see veel tarkvara taha, kuid juba räägivad mõned kontrollifriigid kõigi nende ühendamisest süsteemiga, mis automaatselt su keskmise kiiruse välja arvutaks ja kui see liiga suur on, sama automaatselt trahviteated välja saadaks. Põhimõttelistelt ei takistaks miski süsteemi ühendamast ka näotuvastustarkvaraga ja trahvimast kõik neid, kes punase tule all tänavat ühendavad.

Küsime nii – kas sul on „lubatud” selle jälgimiskaamera poole keskmist näppu näidata? Jättes kõrvale selle akti enda, mis teatud aspektist on kasvatamatu ja üsna mõttetu, jääb ometi tegelik küsimus – kas me tahame sellises ühiskonnas elada?

Saagem aru, et see tegelikult ongi „1984”, ehk totaalne kontroll iga su sammu üle.

Ja hästi suurte tähtedega: kurjategijaid see ei peata, nemad õpivad kõige esimesena ära, kuidas oma asju ajada nii, et süsteemi tuvastatavaid jälgi ei jää.

Mida teha?

Olla tähelepanelik seadusi luues – meie (Eesti ühiskond) peame iga vastuvõetava (IT-d puudutava) seaduse puhul küsima, kas see kaitseb meid või võib anda ametiisikutele või institutsioonidel liigseid õigusi, mida need võivad meie vastu kasutada? Inimesel peaks olema õigus end ametite või institutsioonide poole pöördudes tuvastada ja siis täpselt otsustada, mida selle ametnik või esindaja tema kohta näha tohib – ehk kas see, mida võrgust tema kohta näeb, on antud asja ajamiseks vajalik ja piisav. Iga sellise päringu puhul peab ametil või institutsioonil olema selge vastus küsimusele, milleks tal seda infot vaja on?

Me peame nüüd ja tulevikus väga täpselt jälgima, et mitte kellelgi ei oleks õigust meie kohta liiga palju teada. Mitte kellelgi ei tohi olla õigust meid meie tahte vastaselt jälgida. (Jah, arusaadavalt on siin erandiks kriminaalmenetluse ja riikliku julgeolekuga seotu, kuid need on suhteliselt konkreetsed asjad ja pärast teatud ajaperioodi tuleb avalikustada, et selline tegevus on toimunud.)

Isiklikus dimensioonis – kasuta võrgus liikumiseks erinevaid brausereid ja seadista need nii, et ühes aknas toimuv ei oleks teises jälgitav; tühjenda regulaarselt ajalugu ja sea küpsised kustuma iga kord, kui brauseri sulged (pikem õpetus siia praegu kahjuks ei mahu). Omaette pikk lugu on nutitelefonide äpid, millest paljud on tehtudki ainult selleks, et näiliselt millegi kasuliku tegemise sildi all su andmed kätte saada ja sind jälgima asuda (veelkord, see kõik nõuaks omaette pikemat käsitlust…)

Kasuta sularaha. Kasuta kliendikaarti ainult siis, kui sellega on seotud konkreetne allahindlus. Muide, ka sularaha kaotamisest räägivad need, kes sisimas ihalevad „1984” maailma. Seda ei tehta vaid sellepärast, et kui riigil ei ole usaldusväärseid anonüümseid sedeleid, võtab selle koha üle mõne teise riigi valuuta, mis sisuliselt tähendab tollele teisele riigile protsendi ja tagatiseta laenu andmist.

Kokkuvõtteks

Tänases päevas enda elementaarse kaitsmise põhimõtted IT-ga seotud ohtude eest on nüüd üle käidud. Midagi võimatut või ülemõistusekäivat ju ei olnud, eks ole? Me elame keset järjest võimekamaks muutuvat arvutustehnikat. Me ei pääse selle eest kuhugi. Nii, nagu Austraaliasse kolides tuleb õppida rohus mürgiseid elukaid märkama ja kängurutele jalaga andma (vabandust, austraallased…), tuleb õppida märkama „mürgiseid” linke ja üldse elama koos IT-st tulenevate ohtudega.

Ja asi läheb selles osas ainult hullemaks.“

3 commentsOn Ats Milleri digiajastu tsiviilkaitse 10: kõige halvem, mis juhtuda võib? Hiina.

 • Avatar
  Leo Viller

  Lp Tarmo Kaldmal on täiesti õigus – tehnoloogia areng, mida saab kasutada relvana ( näiteks keemiline , bioloogiline ja tuumarelv ) ei anna mingit põhjust igasugust arengut ülistada. Järelikult peab ka taolist ” arengut ” piirama. See piirang peab aga olema mõtestatult aktiivne, sest termodünaamika teise seaduse kui ühe loodusseaduse kohaselt läheb kõik iseenesest ainult halvemaks

 • Avatar

  Täiustuv (jälgimise-, kontrolli jm süsteem) tehnoloogia kasvatab täiuslikku inimest. Oh imet…
  Paraku inimene ei ole täiuslik (ideaal) vaid enam-vähem tasakaalustatud, vastuoluline. Hea ja kuri. Seega totaalne kontroll ja meetmed elimineerivad halvad vastuolud inimkäitumises ja mõtlemises. Areng ja täiustamine viib lõpuks inimese ja masina sümbioosini. Intellekt võidab ja liigne kõrvaldatakse lõpuks kooslusest.
  Targa sõjatehnika arengust ja rumalast, halva leksikaga inimesest : https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=KmfDv2Gglo4

 • Avatar

  Kõik on tore ja õige nüüd aga AGAd – nagu ütles Orwell “1984 oli mõeldud HOIATUSENA mitte tegeusjuhisena”. Ehk kes on see müstiline “riik” kes kõike jälgida tahab?!
  Mingi troll, kotermann või ahjualune – karvane ja punane selline – unustage ära – need on lihast ja luust “inimesed” kes üritavad saavutada omale EELISEID.
  Ja eeliseid saavutatakse ainult siis kui teistelt midagi vähendatakse – palka, eluiga jne jne.
  Ajalooliselt ei ole see saladus aga eie “meie” rahvuslased/ekre ega pahad “kremli trollid” ei taha just neid puudutada – imelik küll MIKS!!!!???
  Kas äkki küsimus on rahas autor viitab sellele, et kasitada teise riigi raha – kallis mees – kas sa siis veel ei teagi, et KÕIK see maailma raha KUULUB ühele
  panga grupeeringule??!! Ja nende riikide raha mis veel ei kuulus on meil ju kurikuulsad “kurjuse teljed” (mineviku unustame hetkel eks) nagu P.Korea, Iraan
  ja mõned üksikud riigid veel. Hiljuti olid veel ju ka Liibüa, Afganistan ja hetkel “topitakse” meie raha rüppe Süüriat – vaatame kes võidab…

  Ehk siis IT on tore aga see on vaid väike ja asendatav detail – paar väikest EMP laengut siin ja seal ja järmgised aastat nii paarkümmend võime unustada
  IT põhise jälitamise. Ja olge rahulikud – hiljemalt aastaga leitakse “põranda alt” ülesse kõik need koputajad ja telefoniliinidel istujad nii KAPOST kui ka
  NKVD-st (uuups) FSBst või siis SRVst kuni mossadi, cia ja mi5 jnejne välja.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused