Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Avantüür saab tagasikäigu: Zimbabwe allkirjastas valgete talunikega 3,5 miljardise hüvitisleppe

-
31.07.2020
Allkirjastamise protseduuril. Leppele kirjutab alla Zimbabwe president Emmerson Mnangagwa (paremal).
© Scanpix

Zimbabwe allkirjastas kolmapäeval 3,5 miljardi dollarise kompensatsioonileppe valgete farmeritega, kelle maa 20 aastat tagasi vastuoluliste reformide käigus võõrandati.

Toonane president Robert Mugabe võttis riigi umbes 4500 valgenahaliselt suurtalunikult ära üle 4000 farmi, mis anti maata mustanahaliste käsutusse.

Kompensatsiooni määrati ehitatud struktuuride nagu hooned ja niisutussüsteemid eest. Et rahanappuses valitsusel pole hüvitise maksmiseks ressurssi, anti raha leidmise ülesanne talunikest ja sponsoritest koosnevale komiteele.

“Selle leppega andsime endale 12 kuud, et joosta ümber maailma, joosta ümber Zimbabwe, et mõelda välja viis selle raha kogumiseks,” ütles rahandusminister Mthuli Ncube allkirjastamistseremoonial Harares.

“Me oleme selle saavutamises meelekindlad. Asi on ka lubadustes, mitte tingimata raha lauale panemises. Asi on pühendumuses,” lisas ta.

Mugabe õigustas maareformi viisina teha tasa ajalooline ülekohus, mida tehti maata jäetud mustanahalistele. Tegelikkuses aga laastas reform põllumajandussektori, mis oli riigi majanduse tugisammas ning riik muutus toiduainete eksportijast importijaks.

Majandustoodang langes sundvõõrandamise järel poole võrra ning majandus on alates sellest ajast raskustes olnud. Kaasaegse tootmisega valgete farmide äravõtmise järel ei osanud mustad sellist arengut jätkata, neil puudus selleks nii kapital, oskused kui ka tahtmine, ning algelisele maaharimisele naasnud Zimbabwe põllumajandus muutus ruttu ekstensiivseks.

Mugabe mantlipärija Emmerson Mnangagwa ütles kolmapäeval, et lepe on “mitmes mõttes ajalooline”.

“Protsess, mis meid selle sündmuseni tõi on võrdselt ajalooline, kuna see kinnitab taas maa pöördumatust ja on ka sümbol meie pühendumusest põhiseaduslikkusele, õigusriigile ja omandiõigusele,” ütles ta.

Ka Lõuna-Aafrika Vabariigis ollakse teel sinnapoole, et maa valgetelt ära võtta, kuigi sellest tulenev laostumine on läbi elatud paljudes Aafrika riikides (peamiselt Briti endistes kolooniates), mistõttu on need riigid vähearenenuks jäänudki. Lisaks valgetele tõrjuti (näiteks Ugandast) välja ka asiaatidest väike-ettevõtjad.

Vähemalt Zimbabwes on aru saadud, et majandus seisab üleval ettevõtlikel inimestel ja valed poliitilised otsused võivad maa laostada. (BNS-UU)