Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Briti kuulsaimat teisitimõtlejat hoiti tema kurjemate vaenlastega samas vanglas

-
13.09.2019
Suurbritannia võitleb oma “tõelise poliitvangi” vabastamise eest.
© Reuters/Scanpix

Täna vabanes vanglast Ühendkuningriigi tuntuim islamiseerumise vastane aktivist Tommy Robinson. Vahetult enne tema üheksa nädalase karistuse lõppu külastas teda vangimajas Breitbarti kolumnist James Delingpole.

Woolwichis asuvas Belmarshi vanglas viibinud Robinsoni olukord oli igas mõttes uskumatu. Mees, kes mõisteti süüdi kohtu solvamise eest, ehk siis põhimõtteliselt pisipatu eest, leiab end istumas samas kongis, kus varem oli viibinud külmaverelin mõrtsukas ja islamiterrorist Michael Adebelajo.

Delingpole’i sõnul on asi tegelikult veelgi hullem. Belmarsh on range režiimiga vangla, kus istuvad kinni mitmed kõige tuntumad Briti terroristid. Vangla on ülikõrge turvalisusega, nagu arvata võibki. Kaasa ei tohi võtta mitte midagi, isegi mitte pliiatsit ja paberit, rääkimata nutitelefonist. Ning üle vanglaõue kõndimisel saadab külastajat valvas ja treenitud valvekoer.

Üks Belmarshi endine vang on nimetanud seda džihadistide väljaõppelaagriks ja seda on võrreldud ka Guantanamo Bay vanglaga.

Ent terroristide tiivas istuvad vangid naudivad palju suuremat vabadust kui Tommy Robinson. Neil lubatakse pea kogu päeva viibida kongist väljas üldkasutatavates ruumides, kus nad saavad mängida piljardit või veeta muud moodi aega.

Robinson pidi aga olema oma kongis iga päeva alates kella üheteistkümnest hommikul. Ainus hetk päevas, mil ta oma üksikkongist välja ai, oli hommikune jalutuskäik nukral vanglaõuel ja tunniajane rattasõit kõrvalkongis. Kui tal vedas, siis lasti teda ka kaks korda nädalas lühidalt vangla jõusaali.

Selline korraldus oli Robinsoni enda turvalisuse huvides. Kui ta oleks pandud kokku teiste vangidega, oleks mõni džihadist ta ilmselt tapnud. Kuid sellest hoolimata pidas Robinson naeruväärseks, et teda hoiti kinni Suurbritannia kõige rangema valvega vanglas.

Väidetavalt ei olnud ükski vangla olnud valmis riskima Robinsoni endale võtmisega. Muidugi mitte sellepärast, nagu kujutaks Robinson mingit ohtu vangivalvuritele või kaasvangidele, vaid põhjusel, et Robinson ise on rünnakute sihtmärk.

Pärast eelmist vanglakaristust kannatas Robinson selgelt alatoitumuse ja posttraumaatilise stressihäire sümptomite all. Tookord hoiti teda samuti üksikkongis (tema enda turvalisuse huvides), aken kinni (sest islamistidest vangid loopisid akna kaudu sisse väljaheiteid). Päevas sõi ta vaid ühe tuunikalakonservi, sest tavalist vanglatoitu süües oleksid moslemist vanglakaaslased selle ära solkinud.

Seekordse vangistuse järel näeb Robinson välja tervem. Vangla võimaldas tal süüa veidi puuvilja (lisaks tavapärasele tuunikalale) ja tekitas võimaluse teha pisut trenni. Lisaks pere ja sõprade külaskäikudele aitasid tal positiivsena püsida ka toetajate kirjad üle kogu maakera.

Kui jätta kõrvale peavoolumeedias kirjutatu, on Robinsoni puhul tegemist inimesega, kes on ära teeninud heatahtliku ja toetava suhtumise. Tema vastu on patustatud tunduvalt rohkem, kui tema ise on patustanud. Talle määratud karmi karistuse põhjuseks on tõenäoliselt see, et riik soovis korralda näidishukkamise, näitamaks, et nn paremäärmusluse ohtu suhtutakse sama tõsiselt nagu islamiterrorismi ohtu.

Delingpole, kes on Robinsoni ka varem intervjueerinud, leiab, et Robinsoni ei ole põhjust pidada ohtlikuks. Välja arvatud juhul, kui Suurbritannias laialt levinud moslemitest vägistajate paljastajat peetakse nüüdsest ühiskonnale ohtlikuks elemendiks.

Allikas: Breitbart

Refereeris Triin van Doorslaer