Briti parlament lükkas May kehva lepingu tagasi, ilmselt tuleb leppeta Brexit

Maailm,
- Updated
©Scanpix
“Uskuge Brexitisse, päästke Brexit!”

Eilse hääletas Suurbritannia parlamendi alamkoda ülekaalukalt maha peaminister Theresa May Brexiti-leppe. Ajaloolisel hääletusel olid leppele vastu rekordiliselt 432 parlamendisaadikut, poolt kõigest 202.

Kohe peale hääletust teatas leiboristide partei, et plaanib alustada peaminister Theresa May umbusaldamist, mis peaks toimuma juba täna, 16. jaanuaril.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Enne leppe üle hääletust toimus ka hääletamine parlamendiliikme John Baroni leppe parandusettepaneku üle, mis oleks andnud Ühendkuningriigile õiguse lõpetada Põhja-Iirimaa varulahenduse kehtimine ilma EL-i nõusolekuta. Kuid ka see ettepanek hääletati maha 600 vastuhäälega (poolt 24).

Theresa May vastus leppe läbikukkumisele parlamendi alamkojas kõlas üsna nipsakalt: „See hääletus ei ütle meile midagi selle kohta, kuidas või kas [parlament] kavatseb austada otsust, mille britid langetasid referendumil ja mille parlament on lubanud täide viia, ja EL-i kodanikud, kelle kodu on siin või EL-i riikides elavad Ühendkuningriigi kodanikud väärivad nende küsimuste osas selgust nii kiiresti kui võimalik.“

Ühendkuningriik peaks lahkuma EL-ist 29. märtsil ja leppeta lahkumine on nüüdsest seaduslikult esmavalik. Kuid May sõnul kavatseb ta endiselt leida võimaluse mingisuguseks leppeks, seda juhul, kui tema umbusaldushääletus peaks läbi kukkuma.

„Ma olen alati uskunud, et parim viis edasiliikumiseks meile on hea lepe, ja viimase kahe aasta jooksul olen ma kulutanud väga palju aega läbirääkimistele niisuguse leppe saavutamiseks,“ ütles May, ehkki see on vastuolus tema varasemate ütlustega, et leppeta lahkumine on parem, kui lahkuda halva leppega.

Euroopa Liidu liidrid ei olnud ilmselgelt Briti parlamendi alamkoja hääletustulemustega rahul. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kirjutas Twitteris: „Võtan kahetsusega teadmiseks tänaõhtuse hääletuse tulemuse. Soovitan Ühendkuningriigile tungivalt luua oma kavatsuste osas selgus nii kiiresti kui võimalik. Aeg on peaaegu otsas.“

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk aga paistab endiselt leppest kinni hoidvat. Ta teatas: „Me jätkame Ühendkuningriigi valitsusega sõlmitud leppe ratifitseerimisprotsessiga EL-is. See lepe on ja jääb parimaks võimalikuks ning ainsaks mooduseks kindlustada Ühendkuningriigi seaduspärane lahkumine EL-ist.“

Samas loodab Tusk ilmselt endiselt sellele, et Brexiti referendumi tulemus pööratakse ikkagi tagasi, nagu on juhtunud nii paljude teiste EL-is läbiviidud referendumitega. Sellele viitab tema Twitteri sõnum: „Juhul kui leppe sõlmimine on võimatu ja ilma leppeta lahkumist keegi ei soovi, siis kellel on lõpuks nii palju julgust, et öelda kõva häälega välja ainus tõeline positiivne lahendus?“

Allikas: Breitbart 

Refereeris Triin van Doorslaer

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused