Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Briti teadlased: koroonaviiruse delta tüvi on hävitanud lootuse saavutada karjaimmuunsus

-
12.08.2021
Vaktsiin
© Scanpix

Briti teadlaste sõnul on koroonaviiruse delta tüvi hävitanud lootuse karjaimmuunsuse saavutamiseks ning on aeg leppida teadmisega, et viiruse levimist kõigis ühiskonnagruppides ei ole võimalik peatada.

 

The Telegraph kirjutab, et Briti ekspertkomisjon, kuhu kuulub ka Oxfordi/Astra Zeneca vaktsiinimeeskonna juht professor Andrew Pollard, kutsub riiki üles lõpetama masstestimist ning ütleb, et ühiskonnal on aeg õppida elama koos Covidiga.

Pollardi väitel on selge, et delta tüvesse nakatuvad ka vaktsineeritud inimesed ja isegi väga kõrge vaktsineerituse osakaalu korral on karjaimmuunsuse saavutamine võimatu. Statistika kohaselt on vaktsineerimine küll hoidnud ära hulgaliselt surmasid ja halgasse sattumisi, ent sellest hoolimata leiavad eksperdid, et Covidi peatamiseks ei piisa mitte kunagi ka vaktsineerimisest.

Briti parlamendiliikmetega kohtudes ütles Pollard: „Meil ei ole olemas mitte midagi, mis aitaks viiruse levikut takistada, seega leian, et oleme olukorras, kus karjaimmuunsuse saavutamine ei ole võimalik. Kardetavasti loob viirus juurde uusi tüvesid, mis suudavad veelgi paremini nakatada ka vaktsineeritud inimesi.“

Veel hiljuti lootsid britid, et vaktsineeritute kõrgem osakaal aitab luua viiruse vastu parema kaitse. See oli ka üks põhjus, miks soovitati hakata kiiresti vaktsineerima 16-17-aastaseid noori. Kuid nüüd näitab Suurbritannia terviseameti (Public Health England) analüüs, et vaktsineeritutel on nakatumise korral viiruse hulk organismis sama kõrge kui vaktsineerimata inimestel, seega võivad ka nemad teisi nakatada.

East Anglia ülikooli meditsiini- ja viroloogiaprofessor Paul Hunteri sõnul kaitsevad kaks süsti inimest viiruse eest kõige rohkem 50%. Hunter, kes on ka Maailma Terviseorganisatsiooni nõunik Covidi küsimustes, leiab ühtlasi, et on aeg muuta viirusega seotud andmete kogumise ja registreerimise meetodeid.

„Nakatunute üldarvu või haiglaravi vajavate juhtumite arvu raporteerimise asemel tuleb hakata avalikustama ainult nende inimeste arvu, kes on Covidi tõttu ka tegelikult haiged. Vastasel juhul hirmutame me inimesi väga kõrgete nakatumisarvudega, mis aga tegelikkuses ei tähenda tingimata haigusega kaasnevaid probleeme,“ ütles Hunter.

Briti tervishoiuminister Sajid Javid ütles möödunud nädalal, et järgmisest kuust algab vaktsineerimine kolmanda vaktsiinidoosiga. Professor Pollard aga väidab, et ilma masstestimist lõpetamata leiab riik end lõputust vaktsineerimisrõngast.

„Masstestimise juurest tuleb liikuda kliiniliste testide juurde, mille puhul inimesed on valmis testi tegema ja on valmis end ravima. Kui keegi tunneb end haigena, siis tuleb teda testida, aga need lähikontaktsed, kes end halvasti ei tunne, võiksid käia edasi koolis ja õppida.“

Imperial College Healthcare NHS Trusti pediaater-konsultant dr Ruchi Sinha ütles parlamendiliikmetele, et laste mittevaktsineerimine ei too endaga kaasa suuri probleeme tervishoius.

„Oluline on haiglate ja intensiivravi koormus, kuid delta tüvega ei ole seda eriti ette tulnud,“ ütles Sinha. „Pigem kipuvad haiglasse sattuma lapsed, kellel on kaasuvaid haigusi, ülekaalulisus või rasked neuroloogilised probleemid, kuid need lapsed on juba vaktsineeritute hulgas. Covid eraldivõetuna ei ole pediaatrias probleem.“