Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Bütsantslik Türgi on reaalselt NATO nõrgeim lüli

-
22.05.2022
Pärast Erdogani saamist Türgi presidendiks on riik liikunud pigem Ida kui Lääne suunas.
© Scanpix

NATO nõrkustest ei tohi liberaalses Läänes poliitkorrektselt rääkida, kuid seejuures on reaalsuseks see, et Türgi on alliansi nõrgeim lüli, ja mitte sõjaliselt, vaid seetõttu, et tema mentaliteet ja huvid erinevad tugevalt teiste liikmete omadest, ning see võib oluliselt takistada konsensust nõudva 5. pragrahvi rakendamist.

Nüüd seisab Türgi vastu NATO laiendamisele ja taas oma huvides – selle taga aga on kurdi rahva represseerimine selles riigis, vastupanu millele peab Ankara terrorismiks. Tegelikult on EL juba ammu Erdoganile selgeks teinud, et selle riigi bütsantslikud põhimõtted liberaalsesse Läände ei sobi ja suuresti päevakorrast maas on ka Türgi pääsemine EL-i.

Lähis-Ida asjatundja Peeter Raudsik ütles ERR-ile, et Türgi president Recep Tayyip Erdogan tahab Soomele ja Rootsile näidata, kuidas näeb välja lehmakauplemine NATO-s. Lehmakauplemist aga on alati teinud just “sultan” Erdogani riik ise.

Järgnevalt mõned varasemad uudised, mis näitavad, kuidas Türgi on sageli alliansikaaslastele vastandunud.

Türgi ei kavatse järgida paljude Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikide eeskuju ja saata riigist välja Vene diplomaate seoses Sergei Skripali mürgitamisjuhtumiga kõigest “kahtlustuse põhjal”, ütles Türgi president Recep Tayyip Erdoğan (Pealinn, 28. märts, 2018)

Seni kuni Türgi ei saa NATO-lt tugevamat poliitilist toetust sõjategevusele Põhja-Süürias, keeldub riik toetamast NATO Balti riikide ja Poola kaitseplaani,  edastas Postimees teisipäeva õhtul uudisteagentuuri Reuters uudist. Ankara on teatanud oma NATO saadikule, et nad ei kirjuta alla plaanile ning võtab kohtumistel ja eravisiitidel vestlustes range joone, nõudes alliansilt, et ametlikult võetakse YPG-d kui terrorismirühmitust, teatasid allikad. (Kesknädal 27. november 2019)

Lisaks on Türgil kehvad suhted Kreekaga, mis on sageli sõja lävel seisnud. Sellises olukorras mõjub see riik NATO-s väga ebastabiilsena ning võib oluliselt mõjutada alliansi ühtsust väga rasketel aegadel. Rääkimata Saksamaa ja veel mõne riigi algsest vastumeelsusest Ukraina abistamisel, mis peegeldab samuti alliansi teatavaid nõrkusi.

UU