Die Welt: enamus Sahara-taguse Aafrika inimestest ihkab tulla Euroopasse või USAsse

Aafrika immigrandidAafrika immigrandid

Kõige uuemate küsitluste kohaselt soovib kuni kaks kolmandikku Aafrika riikide elanikest migreeruda. Enam ei ole põhjuseks mitte lihtsalt vägivalla või häda eest põgenemine, vaid Euroopas ees ootavad sugulased ning tuttavad.

Die Welt vahendab hiljutist PEW Research Center’i uuringut, mis viidi läbi kümnes Sahara-taguses Aafrika riigis, kust on pärit ka enamik Euroopasse saabunud Aafrika migrante. Kaks kolmandikku küsitletutest Ghanas (75 %) ja Nigeerias (74%), samuti pooled vastanutest Keenias, Tansaanias, Senegalis ja Lõuna-Aafrikas soovivad oma kodumaalt lahkuda, eelistatult kas USA-sse või Euroopasse. Ligi 40% Senegali, Ghana ja Nigeeria vastanutest soovib lahkuda järgmise viie aasta jooksul.

Sahara-taguses Aafrikas elab kokku 1,1 miljardit inimest. Kui isegi vaid 10% neist Euroopasse otsustab tulla, siis on see ikkagi kokku 110 miljonit inimest. Lisaks kasvab Aafrika elanikkond jõudsalt, prognooside kohaselt kahekordistub sealne elanikkond aastaks 2050. Sellega seoses suureneb ka vaesus ning nälg ja nii polegi mingi ime, et Sahara-taguse Aafrika elanikud unistavad imelisest elust Euroopas või Ameerikas.

EL-i saadik Nigeris, Raul Mateus Paula hoiatab, et demograafiline areng Aafrikas on tiksuv pomm. Kui seda ei suudeta peatada, ootab ees katastroof. Lisaks on Aafrika oma vaesuse ja kehvade elutingimuste tõttu suurepäraseks pinnaseks terroriorganisatsioonidele. Islamistide rühmitused nagu Boko Haram ja al-Qaida leiavad siin kerge vaevaga kaasajooksikuid ning uusi võimalusi laienemiseks.

PEW andmetel põgenes aastatel 2010-2016 terrori ja sõjalis-poliitiliste konfliktide tõttu oma kodukohast ligi üheksa miljonit aafriklast, kes on nüüd põgenikud oma kodumaal. Samal ajal põgenes 2,3 miljonit aafriklast mõnda naaberriiki.

Ehkki Euroopa on üritanud migratsioonivoolu kuidagimoodi peatada, on PEW raporti kohaselt uus migratsioonilaine juba ammu alanud. Paljudel küsitlusele vastanutel on Euroopas ees ootamas pere või sõbrad. Nendelt saadakse informatsiooni ja ka rahalist toetust. 2017. aastal elas Euroopas kokku 4,15 miljonit migranti, seda on 420 000 rohkem kui 2010. aastal.

EL-i saadik Paula sõnul on kõik EL-i senised pingutused olnud üsna tulutud. Kui nii paljud inimesed otsustavad liikvele asuda, on neid väga raske peatada. Paula leiab, et kui midagi pikaajaliselt tõepoolest muuta tahetakse, tuleks aidata kõiki vaesunud Aafrika riike. Kuid see võtaks väga palju aega ja siiani antud abi ei ole erinevatel põhjustel (mis on sageli seotud abisaavate riikide enda poliitikaga) inimeste elujärje parandamisele kuigi palju kaasa aidanud.

Allikas: Die Welt

Refereeris Triin van Doorslaer

Kommentaarid