Donald Trump Poolas: vaid Ida- Euroopa riikide sh Poola südikus võib päästa Lääne naha

Maailm,
- Updated

6. juulil, viibis USA president Donald Trump visiidil Poolas. Oma kõnes Poola rahvale rõhutas Trump, et Lääs seisab silmitsi eksistentsiaalse väljakutsega kaitsta meie tsivilisatsiooni, meie piire ja meie eneseusku.

USA president tõstis Poolat esile kui riiki, kes on valmis kaitsma iseennast ja oma väärtusi:

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Me peame töötama koos, et astuda vastu jõududele, mis õõnestavad ajapikku meie väärtusi ning hävitavad sidemeid meie kultuuri, usu ja traditsiooniga,“ ütles Trump oma Krasinski väljakul peetud kõnes

„Poola kogemuste näitel võime öelda – Lääne kaitsmine ei sõltu lõppkokkuvõttes mitte ainult vahenditest, vaid ka enamike inimeste tahtest. Meie aja põhjapanev küsimus on, kas Läänel on olemas tahe jääda ellu? Kas meil on enesekindlust, et kaitsta iga hinna eest oma väärtusi? Kas meil on piisavalt austust oma kodanike vastu, et kaitsta oma piire? Kas meil on julgust säilitada oma tsivilisatsiooni nende ees, kes lõhuksid ja hävitaksid selle?“ küsis Trump.

„Meie vabadus ja meie tsivilisatsioon sõltub neist ajaloolistest, kultuurilistes sidemetest, ja meie mälust… Nii nagu Poolat ei ole võimalik murda, teatan ma kogu maailmale, et Lääs ei murdu iial ja meie väärtused jäävad, meie inimesed on edukad ja meie tsivilisatsioon on võidukas. Me kõik peame võitlema nii nagu poolakad. Perekonna, vabaduse, riigi ja Jumala eest. Jumala kaitsku poolakaid. Jumal kaitsku meie liitlasi ja Jumal kaitsku Ameerikat,“ jätkas USA president.

Ta kiitis Poolat kui usaldusväärset rahvast, kiitis Poola kultuuri ja inimesi ning Poolat tema ajaloolises võitluses kommunismi ja fašismiga. Samuti tõstis Trump esile Poola jätkuvat võitlust radikaalse islami terrorismiga.

„Me seisame silmitsi veel ühe rõhuva ohuga – ohuga, mis ähvardab eksportida üle kogu maailma äärmuslust ja terrorit. Euroopa Liit ja Ameerika kannatavad järjest terrorirünnakute all. Me teeme sellele lõpu. Me peame seisma ühtsena nende ühiste vaenlaste vastu.“

Oma kõnes kiitis president ka Poola olulist rolli NATOs ja kritiseeris Venemaad destabiliseerivat rolli regioonis.

„Ameeriklased teavad, et meie vabadust ja meie huve kaitseb kõige paremini tugev liit, mis koosneb vabadest, suveräänsetest riikidest. Seepärast ongi minu administratsioon nõudnud, et kõik NATO liikmed hakkaksid lõpuks ometi korralikult täitma oma finantskohustusi. Selle nõudmise tulemusena on hakanud NATOsse tulema juurde miljardeid dollareid,“ ütles Trump.

Trump avaldas toetust Brexitile ja ennustas järgmisi lahkumisi Euroopa Liidust. Ta lubas teha lõpu massiimmigratsioonile, mis on üks terrorismi peamine kasvulava – ja kaitsta USA suveräänsust globaliseerumise ajastul.

Ka Poola valitsev Õiguse ja Õigluse partei (PiS) on euroskeptiline ning peab hetkel võitlust pealesunnitud migratsioonkvootidega, sooviga kaitsta oma riigi suveräänsust. EL juhtkond on ähvardanud Poolat ja teisi kvootide vastu võitlevaid Ida-Euroopa riike sanktsioonidega.

Enne USA presidendi visiiti ütles Poola president Andrzej Duda, et Donald Trumpi tulek tugevdab Poola positsiooni Euroopa Liidus. „Tegemist on USA presidendi teise välisvisiidiga ja see saab alguse Poolast. See näitab, et me oleme oluline riik ja visiit tugevdab meie positsiooni ELis,“ ütles Duda.

Allikas: Breitbart  tõlkis ja refereeris Triin van Doorslaer

FOTO: AFP/Scanpix

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused