Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti kipubki vägisi sõtta: tõsiselt on kaalumisel meie sõdurite saatmine Ukrainasse

-
14.05.2024
Sõda Ukrainas
© Scanpix

Kuigi peaminister Kaja Kallas on EKRE saadikute sellesisulistele küsimustele vastates pidevalt keerutanud, on nüüd selge, et Eesti lähebki reaalselt sõtta.

Delfi vahendab, et portaal Breaking Defense vestles president Alar Karise julgeolekunõuniku Madis Rolliga, kelle sõnul analüüsib Eesti valitsus sõdurite saatmist Lääne-Ukrainasse.

Väljaande sõnul ütles Roll, et mõte on valitsuses tõsiselt arutusel ja sõdurid hakkaksid täitma tagalas lahinguülesannetega mitteseotud rolle, et võimaldada seal teeninud Ukraina üksuste rindele saatmist.

Rolli sõnul analüüsib valitsus praegu sellise sammu tagajärgi. Samal ajal ei välistanud ta, et Eesti võiks osaleda ka väiksema koalitsiooni koosseisus, vahendab Breaking Defense reedel toimunud vestlust.

Veel märtsis hoidus peaminister Kaja Kallas riigikogu infotunnis vastamast Varro Vooglaiu kolmele ülimalt olulisele küsimusele, mis kõik seondusid Eesti võimaliku sõtta viimisega. Kui saadik Mart Helme infotunni lõpus oma küsimuses sisuliselt kordas Vooglaiu küsimust, siis Kallas vastas lõpuks üldsõnaliselt, et “meie sõdurid sinna sõdima ei lähe”.

Vooglaiu küsimus tervikuna: 26. veebruaril Pariisis toimunud kohtumisel käis Prantsusmaa president Emmanuel Macron välja mõtte, et Euroopa Liidu ja NATO liikmesriigid võiks viia oma maaväed Ukrainasse sisse, et aidata Ukrainal alistada sõjas Venemaa. Teie ütlesite ühes oma algses kommentaaris, et päris sellist ettepanekut Pariisis ei arutatud, aga samas on teiste riikide valitsusjuhid väga selgelt kinnitanud, et päris kindlasti arutati ning et arutelud olid ka päris tulised. Kuna nimetatud ettepaneku elluviimine tähendaks sisuliselt Venemaaga sõtta astumist, siis palun Teilt võimalikult täpset, selget ja konkreetset vastust kolmele seonduvale ja ka omavahel seotud küsimusele.

Esiteks, kas Te kinnitate selgesõnaliselt ja konkreetselt, et kuni praeguse ajani ei ole ükski kaitseväe tegevteenistuja ega reservist ükskõik millises staatuses või ükskõik millises rollis saadetud Eesti Vabariigi poole Ukrainas sõjategevuses osalema?

Teiseks, kas Te annate sarnaselt mitmete teiste Euroopa riikide valitsusjuhtidele oma rahvale ja ka kaitseväele kinnituse, et kuni Teie olete peaminister, ei sekku kaitsevägi üheski aspektis sõjategevusse Ukrainas, et mitte viia Eesti Vabariiki sõtta Venemaaga?

Kolmandaks, kas Te kinnitate, et ajal, mil sõda on jõudnud või on jõudmas Eestisse, ei evakueeru Te Eesti Vabariigi territooriumilt, vaid jääte solidaarseks eesti rahva saatusega, mille määramisel Te oma ametile vastavat vastutust kannate?

Paar päeva varem kinnitas Kallas Postimehele, et päris vägede viimise küsimust „laual ei olnud“. „Võibolla on tõlkes läinud kaduma. See ei ole praegu teema. Jah, igasuguseid asju käidi välja,“ kinnitas Kallas, kelle juttu ei tasu teatavasti kunagi tõe pähe võtta.