Eesti missioon Malis – mida me teeme võõras tundmatus sõjas? Et meid hiljem kolonialismis süüdistataks?

Maailm,
©AFP/Scanpix
Prantsuse sõdurid Burkina Fasos.

Eesti osalus Mali missioonis on kõige rohkem toetatav ainult puhtsõjaliselt ehk siis kaitseväele korraliku lahingväljaõppe saamise kontekstis, muus osas on see missioon üks paras prohmakas, mis annab võimaluse meid hiljem kolonialimis ja rassismis süüdistada.

Kuigi praegu on Barkhane missiooni aluseks võitlus islamiäärmusluse vastu, on tegelikuks sõja põhjuseks prantslaste toetatud Mali ja Nigeri mustanahaliste valitsuste genotsiid heledanahaliste tuareegide vastu, mis algas juba möödunud sajandil. Islamistid tulid lihtsalt sogasesse vette kala püüdma. Prantsusmaa aga on süüdi tuareegide maa elukeskkonna rikkumises uraani kaevandamisega.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Väga rumal on väide, et Eesti kaitseväelased aitavad pidurdada massimigratsiooni – vastupidi, sõjategevus just hoogustab inimeste põgenemist, mida näitasid ka Iraagi ja Afganistani kogemused. Barkhane missiooni piirkonnas levib sõjategevus üha uutesse riikidesse ja hoogustub. Iga päev on BNS-is lugeda uudiseid vägivallast lisaks Malile ja Nigerile ka Burkina Fasos, Mauritaanias, Kamerunis, Nigeerias ja mujal.

Viimased uudised annavad teada, et Mali keskosas hukkus rünnakus ühele külale 26 inimest, Prantsuse väed tapsid Malis äärmusrühmituse Islami Maghrebi Al-Qaeda (AQIM) liidri Abdelmalek Droukdali, ja et Mali pealinnas Bamakos nõudsid reedel tuhanded meeleavaldajad president Ibrahim Boubacar Keita ametist lahkumist. Opositsioonierakondade ja mitmete usujuhtide organiseeritud meeleavaldusel mõisteti ühtlasi hukka korruptsioon ja meelevaldsed vahistamised.

Kõik see näitab, et Aafrika teeb tavapärast tegevust ehk korraldab tapatalguid, Mali valitsus pole vähimalgi määral demokraatlik ja prantslased hoiavad kümne küünega kinni oma maavaraderohketest endistest kolooniatest.

Nii on Eesti kaitseväelased järjekordselt ühes põrgus, kus nad on kohaliku korrumpeerunud valitsuse tegevuse, Prantsuse koloniaalvõimu huvide ja loodusvarade riisumise kaitsjad. Kas paar Prantsuse lennukit, mis peaks NATO raames nagunii siin olema, on väärt, et osaleda kauges võõras sõjas? Samas kui Brüsseliga tülis olevate Poola ja Ungari panust Eesti õhuruumi kaitsesse ei hinnata liberaalide poolt sugugi nii kõrgelt kui prantslaste oma, mille nimel ollakse valmis ka üha ägenevas koloniaalsõjas osalema, kuigi Prantsusmaast poleks meil Vene agressiooni korral küll erilist kasu.

Mali missioon on hetkel selline, mille puhul võidakse meilt hiljem neegrite majutamist nõuda – ise ju laastasite selle maa ära.

5 commentsOn Eesti missioon Malis – mida me teeme võõras tundmatus sõjas? Et meid hiljem kolonialismis süüdistataks?

 • Avatar
  vk . com / prooton

  Väga hea, et just nii pikk artikkel asju seletab. Hea on, et mõnes asjas ei peagi Uute Uudiste vooga vastupidisel seisukohal olema. Antud jama pole mitte lihtsalt EU liige olemises, vaid Prantsusmaa ja NATO värk kah. Ja siia kõrvale meeldetuletuseks, et kui fosforiiti hakataks RB-ga välja röövima, siis saadetaks kah marodöörid protestijate sekka, ning toodaks näiteks Prantsusmaalt ükskõik mis nahavärvi inimesi meie rahutusi kui “terrorismi” maha suruma. Ja me oleks nagu Nauru mõne ajapärast maastikult mõnes piirkonnas, ning jooks EVIANI vett.

  Küsiks, et mida teevad USA lendavad kolakad meie pealinna kohal? Linnade kohal sõjalennukite õppusi ei korraldata. Kukkus ju äsja f15 merre. Merre kukkus, aga kui b52 Tallinna kohal alla kukuks isegi ilma relvastuseta, mis siis??? Sõjalennukid lendavad linnade kohal ikka ainult paraadide aegu ja seda suurriikides.

 • Avatar

  Pole vaja nii pikka juttu. Kõik see jama on seetõttu, et oleme selle põrguliku ELi liige. Euroopa Liit on kalmistu, kust tuleb esimesel võimalusel põgeneda! Eesti Vabariik peab oma iseseisvuse taastama.

 • Avatar

  Teeme mõned asjad selgeks.
  Taunitav on eestlaste sekkumine kusagil maailma teises otsas teise riigi siseasjadesse sekkumine- see on selge.
  Peab aga tunnistama, et tegelikult on tegemist palgasõduritega, kelle tasustamissüsteem vähemalt minu jaoks on täiesti arusaamatu.
  Kas neile maksab igale poole trotüüliga “demokraatiat” kohale viiv USA või peab selle kinni maksma Eesti?
  Eestil nagu mingeid rahvuslikke huve ju Malis nagu pole, no, et kaitsta vms.
  Muide- eestlasi oli ja on ka Prantsuse Võõrleegionis olnud, mina tean isiklikult kahte nt.
  Niisiis- mehed on seal Malis palgasõdurid, saavad meie mõistes väga head raha, lisaks täisülalpidamisel ja tegelikult ei tee suurt midagi.
  Mis moel peaks nende sealt äratoimetamine siis toimuma?
  Et võtame nad suurelt rahalt maha ja toome siia vaesusesse ja nemad plaksutavad käsi?
  No ei ole vist usutav.
  Seega- taas loosung, mis reaalsuses ei ole siiski arvestatav.
  Sama rumal oleks lubadus tuua üle maailma mitmekordset Eesti palka teenivad Eesti kodanikud tagasi ja panna nad Eesti Töötukassas arvele?
  Või mis?
  Lisan veel, et seiklusteotsijad on seal erilise rõõmuga.

  • Avatar
   loll jutt suhu tagasi

   Kes neile palgasõduritele seal raha maksab? Võibollah oleks nad eetilisem saata Liibanoni rahuvalvemissioonile, kus nad on suht oodatud kohalike poolt ( ok, mitte väga ja kõigi, aga ei ole ka otseselt vaenlased mõnedele eri ühiskonnagruppidele ).

 • Avatar

  MEIE VALGED POISID KOJU JA KIIRESTI.
  Kui kedagi on tingimata vaja saata siis korjatagu “mustalt mäelt” sealsed neegused ja muud “pabulased”, ning saata karjas Aafrikasse – las aitavad OMA kodus korda luua.
  Samuti võiksid kaasa võtta kõik need liberastid (kes NIII VÄGA mustade pärast muret tunnevad nagu Aaslaid jt) ja las need siis aitavad SEAL kus kking pigistab – mitte ei teeks siin tühje sõnu.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused