Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Eesti valitsus jääb desertööride osas üha enam üksi: ka Saksamaal räägitakse sõjaväeealiste meeste tagasisaatmisest Ukrainasse

-
06.05.2024
Sakslased nõuavad rohkem relvi Ukrainale ja nüüd tahetakse ka põgenikest mehed kodumaale appi saata.
© Scanpix

Peaminister Kaja Kallas ja siseminister Lauri Läänemets teatasid kohe president Volodõmõr Zelenskõi visiidi järel, et Eesti ei hakka Ukraina sõjaväekohuslasi kodumaale saatma, siseministeeriumi kantsler Tarmo Miilits teatas valdade ja linnade konverentsil koguni, et neid hakatakse siin kodanikeks kujundama – selles osas on Eesti üksi jäämas, sest lisaks Poolale ja Leedule on tahab Saksamaa ukraina mehed koju saata.

Saksa liidumaade valitsused peaksid aitama Ukrainal tagasi saata sõjaväeealisi mehi, kes lahkusid riigist pärast Venemaa täiemahulist sissetungi, avaldas telekanalis ARD arvamust Hesseni liidumaa siseministeeriumi juht Roman Poseck. Teemal kirjutas ka ajaleht Tagesspiegel, mida vahendas uudisteagentuur UNIAN.

Posecki sõnul on võimalik lõpetada Saksa dokumentide väljastamine Ukraina meestele kodumaiste riiklike dokumentide asemel, sest Ukraina ei ole ebaseaduslik riik. Ta lisas samas, et oluline on toetada Ukraina kaitsevõimet, kuid samal ajal on vaja säilitada Saksamaa staatus Ukraina põgenikele turvalise varjupaigana.

UNIAN tõi välja, et Ukraina võttis vastu mobilisatsiooniseaduse, mis jõustub 18. mail. Riik rakendab muu hulgas meetmeid välismaale läinud sõjaväeealiste meeste tagasisaatmiseks. Ametivõimud otsustasid, et ei väljasta neile enam väliskonsulaatide kaudu uusi passe, välja arvatud juhul, kui nad end sõjaväes registreerivad.

Ukraina presidendi kantseleiülema Mõhhailo Podoljaki sõnul on vaja vastu võtta ühtne üleeuroopaline otsus välismaal viibivate Ukraina sõjaväekohuslaste tagasisaatmise kohta Ukrainasse, vahendas UNIAN eelmisel nädalal.

“Üleeuroopaline lahendus on absoluutselt vajalik ja see arutelu praegu Euroopas käib, sest see tundub tõesti kuidagi kummaline, et riik veritseb, sõdib ja käivad ägedad lahingud, kui samal ajal on suur hulk noori mehi, kellel õnnestus sõja esimestel kuudel lahkuda ja kes ei tee oma kodumaa toetamiseks midagi. Ja samas on mehed, kes on riigi eest kaks aastat võidelnud. Sellised arutelud on head,” rääkis Podoljak.

Podoljaki arvates võtavad vastavad arutelud Euroopas ilmselt aega, kuid ühendus teeb lõpuks õige otsuse.

Kantseleiülema hinnangul kahjustavad Euroopas viibivad mitteaktiivse elustiiliga sõjaväekohuslased noored mehed Ukraina mainet.

Ukraina luure uuendatud andmeil on sõjaga otseselt seotud Vene maavägede üksustes 514 000 sõdurit, vahendas UNIAN reedel kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi asejuhi Vadõm Skõbõtskõi sõnu väljaandele The Economist.

Skõbõtskõi lisas, et Harkivist põhja pool asuva Vene väekoondise arvukus on 35 000 sõdurit ja seda on kavas laiendada 50-70 000-ni. Vaenlane plaanib luua ka 15-20 000-mehelise reservi, mis paikneb kaugemas tagalas ja mida saab kasutada soovitud suunal.

Samas märkis Defense Express, et tähelepanu tasub eelkõige pöörata Vene vägede kasvutempole. Pea kuu aega tagasi teatas Skõbõtskõi, et vaenlase maavägede komponendis on 474 000 sõdurit, seega võib öelda, et kuu juurdekasv oli 40 000. (BNS)