Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ei ole võimalik tõestada: Soome kohus mõistis Libeeria sõjakuritegudes süüdistatu õigeks

-
29.04.2022
Sõjaroimades kahtlustatav Gibril Massaquoi.
© Scanpix

Soome kohus mõistis reedel õigeks mehe, keda süüdistati Libeeria kodusõja metsikustes, sealhulgas vägistamises, rituaalmõrvades ja lapssõdurite värbamises.

Pirkanmaa ringkonnakohtu sõnul ei olnud võimalik piisava kindlusega tõestada, et Sierra Leonest pärit 52-aastane Gibril Massaquoi oli seotud süüdistuses nimetatud kuritegudega 2003. aastal lõppenud teise Libeeria kodusõja lõpuaastatel.

Massaquoi oli tollal oli Sierra Leone mässuliste rühmituse Revolutsiooniline Ühisrinne (RUF) kõrge komandör. Tema rühmitus võitles ka Libeerias.

2008. aastal kolis ta Soome ning peeti tema sõjaaegset tegevust uurinud inimõigusorganisatsiooni andmete põhjal 2020. aastal kinni.

Massaquoi ei võtnud ühtki süüdistust omaks ja väitis, et ei olnud väidetavate kuritegude toimepaneku ajal üldse Libeerias.

Kohtuprotsessi kulgu jälgisid tähelepanelikult inimõigusaktivistid, kes on võidelnud aastakümneid selle nimel, et Libeeria sõjakurjategijad kohtu ette jõuaks.

Massaquoid ähvardas süüdimõistmise korral eluaegne vanglakaristus, mis Soomes tähendab 14 aastat trellide taga.

Soome seadused lubavad pidada kohut ränkade kuritegude üle, mille on pannud toime nende kodanik või resident välismaal.

Tegemist on aga esimese sõjakuritegusid käsitleva kohtuasjaga, mida viidi läbi osaliselt Libeerias. Nimelt tegi Soome kohus eelmisel aastal pretsedenditu käigu, sõites ametlikult Monroviasse sealseid tunnistajaid üle kuulama.

Protsessi peetakse ajalooliseks, kuna sõjakuritegude eest Libeerias on väga vähesed inimesed pidanud kohtupingis vastust andma, neist mitte keegi kunagi Libeerias endas.

Ajavahemikus 1989 kuni 2003 peeti Sierra Leones ja Libeerias maha verised kodusõjad, milles hukkus veerand miljonit inimest ning mida ilmestas halastamatu vägivald, inimeste igapäevane sandistamine ja vägistamised, mille toimepanijaiks olid sageli kurikuulsad uimastatud lapssõdurid. (AFP-BNS)