EKRE jälgedes: Ungari parlament ei ratifitseerinud Istanbuli konventsiooni

Maailm,
©Reuters/Scanpix
Istanbuli konventsiooni vasakliberaalne mõtestatus ei sobi paljudele – pildil on protestimiiting Horvaatia pealinnas Zagrebis 2018. aastal.

Ungari parlament jättis teisipäeval ratifitseerimata naistevastase ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsiooni, toetades valitsuse deklaratsiooni, et see edendab “destruktiivset sooideoloogiat” ja ebaseaduslikku rännet.

Euroopa Nõukogu algatatud Istanbuli konventsioon on maailma esimene siduv instrument naistevastase vägivalla ennetamiseks ning võitluseks selle ilmingutega nagu vägistamine abielus ja naiste genitaalide moonutamine, vahendab BNS agentuuri AFP.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

EN esitas konventsiooni ratifitseerimiseks 2011. aastal Istanbulis, 2014. aastal kirjutas sellele alla enamik Euroopa Liidu riike, teiste hulgas ka Ungari. Peaminister Viktor Orbáni võimuerakond Fidesz väidab, et on konventsiooni sisuga küll päri, aga õiguslikud garantiid naiste koduvägivalla eest kaitsmiseks on juba Ungari seadustes olemas.

Valitsuspartei ei ole nõus teistis sisalduvate viidetega “soole” (ingl. gender) ja kohustusega võtta vastu põgenikud, keda on seksuaalse sättumuse või soo tõttu taga kiusatud.

Istanbuli konventsiooni “ideoloogiline suund on vastuolus Ungari õiguskorra ja (valitsuse) tõekspidamistega”, ütles valitsuse deklaratsiooni parlamenti saatnud Fideszi väiksema koalitsioonipartneri kristlike demokraatide rahvaesindaja Lőrinc Nacsa. “Konventsioon võib ka kiirendada või lihtsustade sisserännet Euroopasse,” lisas ta.

Eesti Riigikogu ratifitseeris Istanbuli konventsiooni 2017. aasta septembris. Ainsana hääletasid selle vastu EKRE saadikud, kes leidsid samuti, et igasugune ahistamine, perevägivald ja muu sellega seonduv on Eestis niigi taunitav, seadustega keelatud ja karistatav.

Delfi kirjutas tollal, et EKRE esindajana võttis enne hääletust sõna Henn Põlluaas. “Pealtnäha on tõesti tegemist dokumendiga, mis seab esikohale vägivalla all kannatanud, kohustub riiki pakkuma neile tuge ja teenuseid, juurutab mõistmist, et vägivallal, eelkõige naistevastasel ja peresisesel vägivallal puudub õigustus. Konventsioon on suunatud islamimaailma taunitavate naistevastaste praktikate vastu. See on väga õige ja hea,” rääkis Põlluaas.

“Paraku on konventsioonis terve hulk äärmuslikke vasakliberaalseid ja sõna otseses mõttes ebanormaalseid sätteid, mis sisaldavad endas hoopis uut vägivalda ja represseerimisallikaid, seda just nende suhtes, kes peavad tähtsaks perekonda, moraali ja normaalseid mehe ja naise vahelisi suhteid. Konventsioon kuulutab traditsioonilised soorollid, kombed ja tavad naistevastaseks vägivallaks. Sugupool olevat vaid sotsiaalselt konstrueeritud roll, mitte evolutsiooni tulemus. Arvamus, et meestel on isaroll ja emaroll, olevat naistevastasele vägivallale õhutamine ja tuleb välja juurida koos mehelikkuse ja naiselikkusega, koos naistele istumise pakkumise ja ukseavamisega,” rääkis Põlluaas, lisades, et konventsioon nõuab näiteks radikaalfeministlike ja mittestereotüüpsete soorollide sisseviimist haridussüsteemi ja vastavate õpikute koostamist.

One commentOn EKRE jälgedes: Ungari parlament ei ratifitseerinud Istanbuli konventsiooni

  • Avatar

    Pole ette jäänud ja ehk keegi valgustab – kas Eesti seadustes on keelatud islamis levinud komme tüdrukute “mokkade” ära lõikamine ja osaline kinniõmblemine?
    See vist pole hetkel väga päevakorras aga kui islami kogukond aina kasvab “must-mäe” näite varal siis ühel hetkel võib asi käest ära minna.
    Samas on sama küsimus päevakorras ka poiste ümberlõikamise osas – ei saa keelata ühte keelamata teist – mõlemad on OTSESED vägivalla tead lapse suhtes.
    Tuleb arvestada, et kui kogukond kasvab siis surutakse oma kombed peale ka teistele – näited on olemas.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused