Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Energiasääst lööb Euroopas elu pea peale

-
06.08.2022
Palav
© Scanpiz

Energia kokkuhoiu mõttes on mitmel pool Euroopas seatud erinevaid piiranguid, mis elu ebamugavamaks teevad. Reisiportaal Trip. Ee vahendas, et Hispaania valitsus võttis äsja vastu seaduse, mille kohaselt ei tohi paljudes avalikes kohtades konditsioneeri reguleerida madalamale temperatuurile, kui 27ºC.

Uus kord puudutab selliseid avalikke hooneid nagu kaubanduskeskused, baarid, kinod, teatrid, lennujaamad ja raudteejaamad. Kuigi seadus ei puuduta kodumajapidamisi, soovitatakse ka kodudes järgida samasuguseid kokkuhoiumeetmeid

Talvel omakorda ei tohi avalikke hooneid kütta soojemaks, kui 19 kraadi. Poodidel peavad valgusreklaamid olema välja lülitatud alates kella 22:00 õhtul.

Hispaanias on värske regulatsioon tekitanud vastakaid arvamusi. Ühest küljest mõistetakse vajadust energiat säästa, teisalt märgitakse, et riigi kuumemates piirkondades tuleb 27 kraadi saavutamiseks konditsioneer panna mitmeks tunniks 22 – 23 kraadi peale. Samas on Hispaanias väga palav suvi ning jälle prognoositakse temperatuure 40ºC kandis.

Hispaania pole ainus riik, kus energiasäästumeetmeid rakendatakse.

Prantsusmaal peavad konditsioneeritud poed tagama, et poodide uksed on kogu aeg suletud.

Otsustati ka seda, et välikohvikuid ja -terrasse ei tohi enam ei kütta ega jahutada.

Saksamaal oli Hannover esimene suurem linn, mis oma meetmeteega välja tuli. Linnavalitsus teatas, et ujulaid enam gaasiga ei köeta ning avalikes ujulates ja veekeskustes enam sooja veega pesta ei saa.

Berliinis lülitati välja öine valgustus 200 ajaloomälestiselt ja avalikult hoonelt.

Münchenis lülitati avalikes hoonetes välja soe vesi ja saabuval talvel piiratakse hoonete kütmist kuni 19 kraadini.

Ka Kreekas ei tohi suvel avalike hoonete konditsioneerid olla seatud madalamale temperatuurile, kui 27 ºC. Kontoritöötajatel soovitatakse oma arvutid ööseks välja lülitada.

Üldise energiasäästu valguses hakkab Euroopa tasapisi muutuma. Temperatuuripiirangud avalikes hoonetes ja pimedamad tänavad saavad vähemalt mõneks ajaks reaalsuseks.

Energiasäästu vajadus tuleneb Euroopa sõltuvusest Venemaa gaasist, mille tarneid Venemaa praegu teadlikult piirab. Venemaa gaasita tuleb nõudlust Euroopa Liidus vähendada umbes 15%, kuid Saksamaa puhul on see 29%. Selleks, et Euroopa talve võimalikult probleemitult üle elaks, tuleb Euroopa Komisjoni hinnangul tegutseda kohe ja gaasimahutite täitmiseks säästa energiat suvel ja sügisel.

Allikas: trip.ee