Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

eSwatini printsessi unistused hääbuvad karmi reaalsusesse

-
05.09.2019
eSwatini kuninglik reaalsus.
© EPA/Scanpix

Eestit külastava eSwatini printsessi ja IT-ministri Sikhanyiso juttu ei maksa eriti tõsiselt võtta, eriti Aafrika kui tuleviku maailma liidri kontekstis.

Printsess maalib Postimehes ilusa pildi eSwanetist, märkides muuhulgas, et neil olevat maailma parim marihuaana. Kogu tema jutt oleks reaalset tausta omades isegi väga tervitatav, eriti unistus väärtusi loovast ühiskonnast, mis tähendaks massimigratsiooni lõppemist Mustalt mandrilt.

Paraku ei käi vähemalt hetke reaalsus sellega kaasas. Absoluutse monarhiaga riigis on karm AIDS-i epideemia, madal keskmine eluiga ja tohutu vaesus, kuid selle maa varjukülgedega võib igaüks ise internetikajastuste kaudu tutvuda. Printsess tundubki kajastavat tohutu võimuga kuninga enesekiitust.

Ei maksa kaasa minna selle tohutu perspektiivikirjeldusega, mida printsess on meediasse paisanud. Reaalsuses pole 1960-1970. aastatel massiliselt iseseisvunud Aafrika riigid osanud aastate jooksul oma vabadusega midagi peale hakata, tänu hõimusuhetele on nad meedia esikülgedel veretööde ja genotsiidiga ning massilise migratsiooniga üle Vahemere.

Printsessi jutust võib ära tabada sõnad, et Hiina on võtnud üle nii majandusi kui valitsusi – see ei näita samuti Aafrika eneseteostamissoovi. Oma maa majanduse kirjeldamisel märgib ta ära vaid maavarasid ja mäetööstust. Tema eesmärgiks näib olevat investorite meelitamine sellesse Lõuna-Aafrika väikeriiki.

Eestile oleks eSwatini kahtlemata hea koht investeeringuteks, kuid kaheldav on, kas Eesti e-riik sinna sobiks, kasvõi küberturvalisuse kontekstis – Hiinal poleks sealse inforuumi ülevõtmisega mingeid raskusi. Muide, täht “e” riigi nimes ei oma mingit seost e-riigiga, vaid tähendab “Svaaside koht (kodumaa)”. Nimi muudeti väidetavalt seetõttu, et “Swaziland” sarnanes liiga nimega “Switzerland” ehk Šveitsiga.

Ei tea, kust on printsess Sikhanyiso leidnud info, et 75% kogu maailma parimatest innovaatoritest on pärit Aafrikast, kuid kui isegi eurooplased kõrvale jätta, siis peaks selline mustade eneseupitus solvama Hiinat ja Indiat – just viimasest tuleb maailmale päris palju ajusid ja on väheusutav, et mustad tervel kom neljandikku innovaatilistest ideedest välja paisanud on. Võib-olla on see 7,5% või koguni 0, 75%?

Lõpetuseks unistusest, et Aafrika on kord tootja, mitte tarbija ja samas maailma liider – sellele ei viita hetkel küll mitte miski. Kõige vähem massiimmigratsioon, mis viib Aafrikast minema vähesegi haritud ajupotentsiaali.