Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroliit näitab putukaärile rohelist tuld: ritsikad, jahuussid ja rohutirtsud kuulutatakse “ohutuks toiduks”

-
07.04.2020
Head isu!
© Scanpix

Euroopa Liidul on plaanis kuulutada ohutuks toiduks ritsikad, jahuussid, rohutirtsud ja sirtsud. Nn putukaäri ootab Euroopa toiduohutusameti kinnitust, mis annaks ametliku loa alustada putukate müügiga toiduks juba sel sügisel.

Otsus võimaldaks putukatest tehtava toidu masstootmist kogu Euroopas, kirjutab The Guardian.

Rahvusvahelise platvormi Insects for Food and Feed (Putukad toiduks ja söödaks) juht Christophe Derrien rääkis lehele, et on üsna suur tõenäosus, et toetav otsus selleks tuleb juba lähinädalatel.

Derrien loodab, et ametliku loa saamine putukate toiduks kasutamiseks osutub uue toiduvaldkonna jaoks läbimurdeks. „Ootame neid kinnitusi üsna kannatamatult. Amet võtab endale arusaadavalt aega, ollakse väga nõudlikud, mis ei ole kindlasti halb. Kuid me usume, et niipea, kui esimesele putukatest toidule on antud toiduohutusameti poolt roheline tuli, järgneb lumepalliefekt,“ lisas ta.

Putukatoidutööstuse areng on jäänud toppama peamiselt põhjusel, et EL-is ei ole see leidnud laiapõhjalist toetust. Holland, Taani, Soome, Ühendkuningriik ja Belgia on suhtunud väga leebelt EL-i 1997. aasta seadusesse, mille kohaselt peab nn uuendtoit (varem toiduna mitte kasutuses olnud toode) läbima ühtse ohutushindamise. Samale seadusele toetudes on aga Itaalia, Hispaania ja Prantsusmaa keelustanud putukatest tehtud toidu müümise.

Hoolimata sellest, et vasakäärmuslastest kliimaaktivistid on juba mõnda aega üritanud promoda kummaliste proteiinirikaste putukate söömist liha asemel, ei ole Euroopas selle ideega eriti kaasa mindud. Lisaks putukate söömisele on kliimaaktivistid tulnud välja teistegi pööraste mõtetega, mis nende arvates peaksid päästma meie planeedi globaalse soojenemise katastroofist.

Näiteks on käidud välja idee hakata sööma loomaliha asemel inimliha. Möödunud aasta septembris kirjutas meedia Rootsi professorist, kes soovitas avada kannibalismi teemalise arutelu ning hakata planeedi päästmise nimel sööma inimesi.