Euroopa Komisjon esitas Poolale ultimaatumi

Maailm,
- Updated
20160606_121944_resized-1024×576

Euroopa Komisjon andis kolmapäeval Poolale kolm kuud, et pöörata tagasi riigi põhiseaduskohtule mullu kehtestatud muudatused.

“Ärgitame Poola võime tegutsema nende murede lahendamiseks ning teavitama (Euroopa) Komisjoni astutud sammudest (järgmise) kolme kuu jooksul,” ütles komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans kolmapäeval. Volinik lisas, et kui muudatusi tagasi ei pöörata, siis võivad sellele järgneda sanktsioonid.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Õigusriigi kaitse “on meie liidu üks tugisammastest”, lausus Timmermans.

Poola parlament võttis juulis vastu seaduse, mis leevendab rahvusvahelist kriitikat pälvinud reegleid ja võimaldab konstitutsioonikohtul taas tegutseda. Samas ütles Timmermans kolmapäeval, et mitmed “fundamentaalsed mured on jätkuvalt lahendamata”.

Poola ja EL-i suhted hakkasid jahenema novembris, mil riigis võimule saanud erakonna Seadus ja Õiglus (PiS) valitsus asus allutama oma kontrollile konstitutsioonikohut ja riigimeediat.

Detsembris vastu võetud konstitutsioonikohtu töökorra muudatused sisaldavad reeglit, mis nõuab kohtult juhtumite menetlemist kronoloogilises järjekorras, sedamööda, kuidas asjad on kohtusse jõudnud.

Teine muudatus ütleb, et otsuse jõustumiseks peab seda toetama kahekolmandikuline enamus, varem oli nõutud lihthäälteenamus. Teine muudatus nõuab otsuse jõustumiseks 13 kohtuniku kvoorumit.

Konstitutsioonikohus ise kuulutas märtsis muudatused põhiseadusvastaseks. PiS omakorda lükkas tagasi kohtu hinnangu, sest tema arvates surus just eelmine valitsus Konstitutsioonikohtusse ja mujale Poola riigiorganitesse ametisse endale meelepäraseid ja EL-le kuulekaid kohtunikke ning muid ametnikke.

Muudatused halvasid kohtu tegevuse. Enam ei ole võimalik seada juhtumeid tähtsuse järjekorda ega kontrollida uusi seadusi, mille võimuerakond on läbi surunud.

Komisjon, mis on mures Poola konstitutsioonikohtu tegevuse halvanud valitsuse sammude pärast, käivitas pärast muudatusi niinimetatud õigusriigi menetluse, mille eesmärk on kaitsta EL-i väärtusi, sealhulgas seaduste austamist. EL esitas juuni alguses Poolale põhiseaduskohtu muudatuste asjus ka ametliku hoiatuse.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna nõunik Urmas Espenberg, kes kohtus juuni alguses EKRE delegatsiooni koosseisus ka Poola suursaadikuga Eestis, arvab, et Euroopa Komisjon tõestab oma käiguga taaskord seda, et liikmesriikidele üritatakse peale suruda Brüsseli tugeva keskvõimuga föderaalriigi malli. “Rahvuskonservatiivide mudel on jätkuvalt vabade ja sõltumatute Euroopa rahvusriikide mudel, sest vaid rahvusriigid suudavad ära hoida ühetaolise ja tihti eksliku poliitika läbisurumist kogu kontinendil. Hetkel on Euroopa keskorganid juurutamas vastuvõetamatut poliitikat paljudes valdkondades ja seda ei saa tolereerida. Oleme Poolaga solidaarsed. Igasugune surve Euroopa komisjonilt on taunitav ja Poola peab oma asju ise ostustama.”

BNS- UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused