Euroopa Komisjon otsustas Poola näpud kohtureformi tõttu sahtli vahele suruda

Poola lipudRahvusmeelne Poola lippudega oma valitsuse eest seismas.

Euroopa Liit algatas esmaspäeval kohtumenetluse Poola ülemkohtu reformi osas, kuivõrd Euroopa Komisjoni hinnangul õõnestavat see kohtu iseseisvust ja õigusriiki.

“Komisjon on arvamusel, et need meetmed õõnestavad kohtusüsteemi sõltumatust, sealhulgas kohtunike ametist tagandamatust,” põhjendas komisjon, andes Poolale vastamiseks kuu aega. See tähendab, et Euroopa Liidu algatatud kohtumenetlus ei takista Poola seadust teisipäeval jõustumast, vahendab ERR väljaannet Financial Times.

Poola valitsev rahvuskonservatiivne Õiguse ja Õigluse partei on kohtureformi põhjendanud kapitaalremondi vajadusega ebaefektiivsele süsteemile, kuivõrd valitsevat süsteemi pole põhjalikult muudetud sotsialismiajast saati.

Pärast seda, kui Mateusz Morawiecki võttis eelmise aasta lõpus Beata Szydlolt üle peaministriameti, on Poola teinud oma kohtusüsteemi uuenduste osas järeleandmisi, et leida väljapääs tülist Euroopa Liiduga. Viimastel nädalatel on aga Brüsseli ja Varssavi läbirääkimised ummikusse jooksnud.

Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans ütles hiljuti, et Poola tehtud järeleandmised pole piisavad, samas kui Poola ametisikud ütlesid, et pole valmis Euroopa Liidu soovidele rohkem vastu tulema.

Rahvusmeelsetes Euroopa Liidu riikides nähakse Poolale osutatava surve taga pigem Brüsselile pinnuks silmas olevat riigi sõltumatut poliitikat ja oma huvide igakülgset kaitsmist kui tegelikku huvi kivistunud kohtusüsteemi päästmiseks. Kohtureformi soovib ka EKRE, sest praegune süsteem Eestis on muutunud kallutatuks, politiseerituks ja ebaefektiivseks.

Kommentaarid