Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa Liit tahab Schengeni ruumi taastada aasta lõpuks

-
04.03.2016

Euroopa Liit avalikustas reedel plaani, kuidas Schengeni ruum aasta lõpuks taastada, hoiatades, et selle lagunemine avaldaks majandusele tõsist mõju.

Brüssel loodab luua suveks EL-i piiri- ja rannavalvejõud ning aidata Kreekal oma välispiiri tugevdada, sest põgenike põhimass siseneb EL-i Türgist Kreeka kaudu.

“Eesmärk on kaotada detsembriks kontroll kõigil sisepiiridel, nii et 2016. aasta lõpuks oleks võimalik naasta normaalselt toimiva Schengeni ala juurde,” ütles Euroopa Komisjon avalduses.

Islandist Kreekani ulatuv Schengeni ala võimaldab 26 riigis viisata reisida. Viimastel kuudel on liikumisvabaduse ohtu seadnud mitmes riigis sisserände peatamiseks kehtestatud piirikontroll.

EL-i saabus möödunud aastal rekordiline arv ehk 1,25 miljonit varjupaigataotlejat, mida on kaks korda rohkem kui aasta varem. Eurostati teatel oli 363 000 neist pärit Süüriast, 178 200 Afganistanist ja 121 500 Iraagist.

Euroopa Komisjoni rändevolinik Dimitris Avramopoulos ütles, et plaani eesmärk on “liikuda ühepoolsetelt piirikontrolli taastamise otsustelt koordineeritud lähenemise juurde ning kaotada aasta lõpuks sisepiiride kontroll”.

Euroopa Komisjoni sõnul läheks Schengeni alal piirikontrolli taastamine maksma 5-18 miljardit eurot aastas.

“Ajutine piirikontroll mitte ainult ei pärsi inimeste vaba liikumist, vaid tähendab ka märkimisväärset majanduskulu.”

Komisjoni avalduses rõhutatakse, et Schengeni ala on Euroopa Liidu jaoks ülimalt tähtis.

EK plaan määrab Kreekale ajakava välispiiri kontrolli “tõsiste vajakajäämiste” likvideerimiseks.

BNS