Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa Parlament plaanib pitsitada euroskeptikuid ja väiksematele fraktsioonidele edaspidi raha mitte eraldada

-
11.07.2016
FRANCE-POLITICS-PARTY-MEETING-FN

Palju kiidetud Euroopa demokraatia, mis sõnades ülistab väiksemate kaitset ja sõnavabadust, saab tõsise tagasilöögi ja hakkab meenutama diktatuuri mudelit. See selgub kui lugeda Euroopa ühe respekteerituma väljaande Politico hiljutist artiklit.

Euroopa Parlamendi pikema staažiga saadikud on tulnud välja mõttega reformida EP rahastamise süsteemi, mis omakorda tähendaks, et euroskeptiliste ning väiksema esindatusega fraktsioonide jaoks muutuks toetusrahade saamine keerulisemaks.

Politico andmetel on EP mõjuvõimas peasekretär Klaus Welle koostanud raporti, milles ta kutsub üles korraldama ümber EP rahastamise reegleid. Juhul kui Welle ettepanek läbi läheks, kaotaksid väiksema esindatusega fraktsioonid ELi rahalise toetuse.

Praegu kehtiva süsteemi kohaselt saab ELilt rahalist toetust iga Euroopa Parlamendis esindatud blokk, kellel on esindajaid vähemalt seitsme erineva riigi või regiooni parlamendis või on blokis esindatud parteid kogunud viimaste EP valimiste käigus vähemalt 3% häältest. See tähendab, et pan-Euroopa partei võib saada rahastust ka juhul, kui tal puuduvad liikmed Euroopa Parlamendis, kuid tal on esindajad kohalike riikide või regioonide parteides.

Nüüd soovib Welle seda reeglit muuta ja teha rahastamise saamise tingimuseks liikmetega esindatuse Euroopa Parlamendis. Welle ettepanekul peaks fraktsioon olema esindatud vähemalt seitsme parlamendiliikmega, et vältida nn ühe-mehe parteide tekkimist. Ta on isegi maininud, et tegelikult võiks alampiiriks olla 22 saadikut.

Welle kirjutab oma raportis, et vähese esindatusega parteidel ei ole tegelikult ELi poliitikas kaasarääkimiseks mingit alust ega valijate piisavat toetust ja sel juhul ei ole neil ka õigust saada raha ELi rahakotist.

Rahastamise reeglite muutmine ei puudutaks siiski EP kõige suuremaid euroskeptilisi blokke: Marine Le Peni (fotol paremal) fraktsiooni Rahvused ja vabadused ning Nigel Farage’i juhitud Euroopa vabadust ja otsedemokraatiat toetavat blokki. Kuid väiksema esindusega parteidele tekitaks võimalik uus rahastamissüsteem palju probleeme.

Ühtlasi pakkus Welle välja idee asutada nn sõltumatu komitee, mis hindaks Euroopa Parlamendis esindatud poliitilise partei euromeelsust ja annaks selle põhjal soovituse edasiseks rahastamiseks.

Klaus Welle raporti ajendiks oli info, mille kohaselt kasutasid euroskeptilised parteid ELilt saadud rahastust Euroopa Liidu vastaste protestiürituste organiseerimiseks.

Allikas: Politico  (Tõlkis Triin Van Doorslaer)

FOTO: AFP/Scanpix