Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa Rahvapartei peatas Fideszi osalemise oma ridades

-
21.03.2019
Fideszi juhitav Ungari on ise tõusuteel ja tervitab ka EKRE edu, et koos europarlamendi valimistel Euroopat muuta.
© Scanpix

Konservatiivne Euroopa Rahvapartei (EPP) otsustas kolmapäeval peatada Ungari peaministri Viktor Orbáni erakonna Fidesz osalemise oma ridades. Euroopa Parlamendis suurima saadikurühmaga EPP pressiesindaja ütles, et Fideszi osalemise peatamist toetas Helsingis peetud parteikongressil 190 erakonnaliiget ja vastu oli vaid kolm.

Kõne all oli ka erakonna väljaheitmine alliansist, kuid lõpuks saavutati kompromiss, et Ungari võimupartei osalemine peatatakse kuni eurovalimiste toimumiseni. “Lõplik väljaheitmine siiski laualt maas ei ole,” ütles EPP juht Manfred Weber.

Avaldus Fideszi osalemise peatamisest oli osapoolte ühine otsus, sõnastust muudeti viimasel hetkel eesmärgiga andma mõlemale poolele ajapikendust. Viimasel ajal on EPP ja Fideszi suhteid pingestanud Ungari valitsuse Euroopa Komisjoni ja selle presidendi Jean-Claude Junckeri vastane plaktikampaania ning Orbáni kriitika oma arvustajate aadressil EPP-s.

Ungari peaminister nimetas märtsi algul oma kriitikuid EPP ridades “kasulikeks idiootideks” ja süüdistas neid seejärel Rahvapartei vasakpoolsetest ja liberaalidest vastaste abistamises enne mais peetavaid Euroopa Parlamendi valimisi. Eelmisel nädalal teatas Budapest, et Orbán on oma sõnakasutuse eest vabandanud.

Juncker kordas kolmapäeval soovi, et Fidesz EPP-st välja visataks. “Orbáni partei on aastaid eemaldunud kristlik-demokraatlikest väärtustest,” ütles Juncker intervjuus Saksa raadiole Deutschlandrundfunk. Sestap on “tema koht väljapool EPP-d”, lisas ta.

Orban on lubanud senisest veelgi tihedamat koostööd uusparempoolsete, rahvuslike ja Euroopat kaitsvate jõududega nagu PiS Poolas ja Lega Nord Itaalias eesmärgiks koondada enda ümber enamus rahvusriikide Euroopat pooldavaid jõude. Arvatakse, et selle põhjal tekivad pärast eurovalimisi ka uued üleeruroopalised alliansid, mis hakkavad seisma senisest jõulisemalt ka rahvusliikide Euroopa ja tõeliste euroopalike väärtuste eest.