Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Filipiinide skandaalne liider loobus Trumpi ajal tehtud otsusest tühistada kaitsekoostööpakt USA-ga

-
30.07.2021
Maffiapealiku stiilis valitsev Rodrigo Duterte sai vasakpoolse Joe Bideni sõbraks.
© Scanpix

Järgnev AP uudis on ilmselt mõeldud näitena sellest, kuidas maailm Bideni USA-ga koostööd tahab teha, kuid paraku annab see vastupidise pildi – inimõigusi julmalt rikkuv Filipiinide president Rodrigo Duterte otsustas taastada koostöö vasakpoolse Joe Bideni administratsiooniga.

Rodrigo Duterte, kes valitseb riiki nagu maffiapealik, on avalikult tunnistanud vägistamisi ning lubanud kohtuta arveteõiendamisi (riigiga konkureerivate) kurjategijate kallal, mis näitab, et tegu on ohtliku inimesega riigipea ametis. President Trump sellist meest ei toetanud, küll aga toetab president Biden.

Filipiinide president Rodrigo Duterte loobus otsusest tühistada oluline kaitsepakt Ühendriikidega, mis näeb ette raamistikku suurteks ühisõppusteks.

Kaitseminister Delfin Lorenzana andis Duterte otsusest teada reedel, oma USA ametivenna Lloyd Austini visiidil Manilasse.

Aastal 1998 sõlmitud külalisvägede leping (VFA) näeb ette õiguslikku raamistiku USA ja Filipiinide suurteks ühisõppusteks ning see on riikide aastakümnete pikkuse sõjalise liidu üks keskseid osi.

“President on otsustanud VFA lõpetamise tagasi võtta või tühistada,” ütles Lorenzana. “Me oleme tagasi õigel kursil.”

Austin tervitas Duterte otsust ja ütles, et see aitab kahe kauaaegse liitlase kaitsekoostööd tugevdada.

“Tugev ja vastupidav USA-Filipiinide liit on elutähtis, et tagada India ja Vaikse ookeani regiooni julgeolekut, stabiilsust ja jõukust. Täielikult taastatud VFA aitab meil seda eesmärki üheskoos saavutada,” ütles ta.

Duterte andis mullu veebruaris Washingtonile teada, et Filipiinid plaanivad leppest lahti öelda. USA oli eelnevalt tühistanud ühe Duterte liitlase ja tema vastuolulise narkovastase sõja juhi viisa.

Tuhandeid sõdureid hõlmavad USA ja Filipiinide ühismanöövrid maismaal, merel ja õhus on tekitanud muret Hiinas, kuivõrd neid korraldatakse vete lähedal, mida Peking enda omaks peab. (AP-BNS)

Uudis jätab mulje, nagu oleks esmatähtis kahe riigi koostöö vastuseismisel Hiinale ja piirkondliku julgeoleku tagamisel. Taust aga ütleb, et ühe vaese riigi kahtlane president katkestas sõjalise koostöö ühe USA presidendiga, kellele ei meeldinud tema ebademokraatlikkus ning seotus kuritegevusega, ning taastas selle, kui ametisse astus marksistlik USA riigipea.