Flaami rahvuslaste Vlaams Belang on Belgias poliitilisel tõusulainel

Maailm,
©ZUMAPRESS.com/Scanpix
Üks Vlaams Belangi liidritest Tom Van Grieken.

Belgias hiljuti läbiviidud üleriigilise arvamusküsitluse kohaselt on hollandikeelses Flandrias tõusnud neli kuud pärast valimisi kõige populaarsemaks parteiks flaami rahvuslaste partei, euroskeptiline Vlaams Belang.

26. mail toimunud Flandria regionaalparlamendi valimistel kogus Vlaams Belang 18,7% häältest, mis oli mõõdukama rahvusliku partei N-VA järel teine koht. Belgia föderaalparlamendi valimistel saavutati tugev kolmas koht. Valimised võitis ka siin N-VA, teiseks tulid prantsuskeelse Valloonia sotsialistid (PS).

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Pärast valimisi jätkas Vlaams Belang ainukese parteina kampaania tegemist, seda peamiselt sotsiaalmeedias. Kampaania on nüüdseks ka vilja kandnud, Vlaams Belang on tõusnud 24,9%-ga Flandria suurimaks parteiks. Suure küsitluse tulemuste kohaselt on teisele kohale langenud N-VA, neid toetab 22,7% vastajatest (valimistel oli see üle 25%), mis tähendab, et esmakordselt viie aasta jooksul on N-VA kaotanud oma juhtpositsiooni.

Ehkki peale valimisi kutsuti ka Vlaams Belang esialgsetele võimalikele koalitsiooniaruteludele, jäi partei lõpuks siiski valitsusest välja põhjusel, et kõik teised parteid peale N-VA välistasid nendega koostöö. N-VA-l ja Vlaams Belangil on viimase arvamusküsitluse kohaselt 47,6% valijate toetus, mis näitab selgelt, et flaamid toetavad üha rohkem rahvuslikku suunda. Samas võib arvata, et osaliselt on Vlaams Belangi toetuse suur tõus seotud tõsiasjaga, et paljusid flaame pahandab Vlaams Belangi väljajätmine regionaalvalitsusest.

Flaami liberaalid (Open Vld) on säilitanud oma positsiooni, nende toetusprotsent on endiselt 13,3. Kuid kristlikud demokraadid (CV&V) ja sotsialistid (sp.a) on teinud läbi korraliku kukkumise, CD&V-d toetab nüüd vaid 11,7% valijatest ja sp.a-d 8,4%. Seega on kolme nn traditsioonilise partei toetus kokku hetkel kõigest 33,4%. Roheliste toetus on 11% ja Flaami Tööpartei (PVDA) püsib stabiilselt 6% peal.

Mis puutub prantsuskeelsesse Vallooniasse, siis seal võitsid 26. mail regionaalvalimised sotsialistid (PS), kuid ka nende toetus on nüüd veidi langenud, neid toetab 22,9% (valimistel 26,1%). Teisel kohal on napilt endise Belgia peaministri Charles Micheli liberaalne partei MR (22,6%).

Allikas: Het Laatste Nieuws

Refereeris Triin van Doorslaer

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused