Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Flaami rahvuslaste Vlaams Belang on Belgias poliitilisel tõusulainel

-
15.09.2019
Üks Vlaams Belangi liidritest Tom Van Grieken.
© ZUMAPRESS.com/Scanpix

Belgias hiljuti läbiviidud üleriigilise arvamusküsitluse kohaselt on hollandikeelses Flandrias tõusnud neli kuud pärast valimisi kõige populaarsemaks parteiks flaami rahvuslaste partei, euroskeptiline Vlaams Belang.

26. mail toimunud Flandria regionaalparlamendi valimistel kogus Vlaams Belang 18,7% häältest, mis oli mõõdukama rahvusliku partei N-VA järel teine koht. Belgia föderaalparlamendi valimistel saavutati tugev kolmas koht. Valimised võitis ka siin N-VA, teiseks tulid prantsuskeelse Valloonia sotsialistid (PS).

Pärast valimisi jätkas Vlaams Belang ainukese parteina kampaania tegemist, seda peamiselt sotsiaalmeedias. Kampaania on nüüdseks ka vilja kandnud, Vlaams Belang on tõusnud 24,9%-ga Flandria suurimaks parteiks. Suure küsitluse tulemuste kohaselt on teisele kohale langenud N-VA, neid toetab 22,7% vastajatest (valimistel oli see üle 25%), mis tähendab, et esmakordselt viie aasta jooksul on N-VA kaotanud oma juhtpositsiooni.

Ehkki peale valimisi kutsuti ka Vlaams Belang esialgsetele võimalikele koalitsiooniaruteludele, jäi partei lõpuks siiski valitsusest välja põhjusel, et kõik teised parteid peale N-VA välistasid nendega koostöö. N-VA-l ja Vlaams Belangil on viimase arvamusküsitluse kohaselt 47,6% valijate toetus, mis näitab selgelt, et flaamid toetavad üha rohkem rahvuslikku suunda. Samas võib arvata, et osaliselt on Vlaams Belangi toetuse suur tõus seotud tõsiasjaga, et paljusid flaame pahandab Vlaams Belangi väljajätmine regionaalvalitsusest.

Flaami liberaalid (Open Vld) on säilitanud oma positsiooni, nende toetusprotsent on endiselt 13,3. Kuid kristlikud demokraadid (CV&V) ja sotsialistid (sp.a) on teinud läbi korraliku kukkumise, CD&V-d toetab nüüd vaid 11,7% valijatest ja sp.a-d 8,4%. Seega on kolme nn traditsioonilise partei toetus kokku hetkel kõigest 33,4%. Roheliste toetus on 11% ja Flaami Tööpartei (PVDA) püsib stabiilselt 6% peal.

Mis puutub prantsuskeelsesse Vallooniasse, siis seal võitsid 26. mail regionaalvalimised sotsialistid (PS), kuid ka nende toetus on nüüd veidi langenud, neid toetab 22,9% (valimistel 26,1%). Teisel kohal on napilt endise Belgia peaministri Charles Micheli liberaalne partei MR (22,6%).

Allikas: Het Laatste Nieuws

Refereeris Triin van Doorslaer