Hamas kehutab võitlejaid Iisraeli ründama lootes inimohvrite abil provotseerida uut Araabia-Iisraeli sõda

Hamasi võitlejad rünnakul

Gaza sektori ja Iisraeli piiril puhkesid esmaspäeval enne USA saatkonna avamist Jeruusalemmas kokkupõrked. Äärmusrühmitus Hamas kutsus võitlejaid seepeale täiel määral Iisraeli piiri ründma.

Tel Avivist Jeruusalemma üle viidud USA saatkond avati Eesti aja järgi kella 16-17 vahel tseremoonia käigus, kus USA ametnikud kinnitasid jätkuvat pühendumust rahule Iisraeli ja palestiinlaste vahel.

Iisraeli sõjavägi teatas hiljem, et ründas Gaza sektoris äärmusrühmituse Hamas sõjabaasi. “Üks hävituslennuk ründas viit terroristide sihtmärki ühes sõjalises väljaõppekeskuses, mis kuulus terroriorganisatsioonile Hamas ja mis asus Gaza sektori põhjaosas,” ütles sõjavägi.

“Õhulöök tehti vastuseks vägivallaaktidele, mille Hamas pani viimastel tundidel toime mööda julgeolekutara.”

Iisraeli-Gaza piiri lähedale kogunesid varem viies punktis kümneid tuhandeid protestijaid. Iisraeli relvajõud on teatanud, et peatavad võimalikud piiririkkumised iga hinnaga ning hoiatasid protestijaid oma elu ohtuseadmise eest.

Iisraeli armee teatas esmaspäeval, et on protestijate massilise läbimurdmise vältimiseks loonud piirile mitu turvaahelat.

Kolonelleitnant Jonathan Conricus ütles, et piirijõude on “oluliselt tugevdatud” ning lisaks on Iisraeli tsiviilisikute kaitseks loodud kaitseliinid ka kogukondades ja nende vahel.

“Isegi kui turvatarast peaks läbi murtama, suudame kaitsta Iisraeli tsiviilisikuid röövimiskatsete või veresauna eest,” kinnitas Conricus.

Protestide korraldaja, palestiina äärmusrühmitus Hamas on andnud mõista, et tarast võib üritada läbi murda tuhandeid palestiinlasi.

Iisraeli armee teatas keskpäeva paiku, et piiril on mitmesse punkti kogunenud “umbes 10 000 vägivaldset mässajat” ning veel tuhandeid asub turvatarast umbes poole kilomeetri kaugusele püstitatud telkides.

Armee teatel reageerivad sõdurid “märulite laialiajamiseks mõeldud vahendite” ja tulega ning tegutsevad “vastavalt standardprotseduuridele”.

Näib, et Hamasi jaoks ei maksa inimelu ilmselt palju, sest Iisraeli vastutules on hukkunud juba 52 ja saanud vigastada juba üle 2400 palestiinlase. Võimalik, et taolise inimkilbi ohvrite verise provokatsiooniga üritatakse Lähis-Idas uus kaos või koguni uus Arabia-Iisraeli sõda tekitada.

Suurriigid, sealhulgas Euroopa Liit,  on kutsunud vaenupooli vaoshoitusele.

Allikad: AFP/AP/BNS

Kommentaarid