Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hiina on loonud põhjaliku jälgimisühiskonna. Kas Lääs on samas suunas teel?

-
24.10.2023
Hiina tähendab endiselt repressiivset kommunistlikku ideoloogiat.
© Scanpix

Mõttekoja ClubGPF asutaja ja eestvedaja, Ungari päritolu rahvusvaheliste suhete ekspert George Friedman kirjutab ClubGPFi portaalis, kuidas üha suurenevas ülemaailmses kriisis tuleks hoolega hoida silm peal Hiinal, kus toimub süstemaatiline jälgimisühiskonna juurutamine.

„Tegemist on üleriigilise programmiga, mida viib ellu Hiina kommunistlik partei. Naabruskonnad ja piirkonnad on jagatud ruutude võrgustikuks ning mitmel pool on palgatud ukselt uksele käima inimesi, kes kontrollivad eluasemeid ja teavitavad nähtust võime,“ kirjutab Friedman. Ta lisab, et ehkki Hiinas on kodusid kontrollitud juba mõnda aega, on nüüd antud luba veelgi hoolikama inspektsiooni läbiviimiseks. „Kontrollija ülesanne on külastada kodusid regulaarselt ja koguda teavet elanike, ruumide, sündmuste, esemete ja emotsioonide kohta. Eriti hoolega kontrollitakse inimeste arvuteid ja külastatud veebilehtede sisu.“

Friedmani sõnul viitavad nii laialdased kontrollid, nii suur kontrollijate arv ja nii tohutu hulk kontrollitavaid üha suurenevale ebakindlusele kommunistlikus parteis. „Majandusprobleemid, poliitvõitlus (muu hulgas tähtsate parteitegelaste kadumised) ja inimeste rahuolematus on toonud kaasa jälgimise massiivse laienemise, seda nii jälgimiste mahus kui ka põhjalikkuses,“ kirjutab Friedman.

Tema sõnul on nii laialdane elanikkonna jälgimine haruldane ja sellega käivitatakse protsess, mis toob endaga kaasa hirmuõhkkonna ja lõpuks viha. „Hiina kommunistlik partei haistab ohtu ja on valmis ohverdama selle likvideerimise nimel ressursse ja riskima vihaga. Ülejäänud maailm peab Hiinat endiselt edukaks, kuid Hiina kommunistlik partei saadab välja signaale, millest võib välja lugeda, et nad ise on oma puudustest üsna teadlikud.“

Allikas: ClubGPF