Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hoiatus: „Päeval, mil Ukraina langeb, tuleb Putinile meelde, kuidas Baltikumis rikutakse venekeelsete elanike õigusi“

-
13.03.2022
Putin on Hitleri ja Stalini õpilane.
© Scanpix

Läti portaalile Neatkariga antud intervjuus ütleb Hudsoni Instituudi juures töötav Venemaa ja Putini uurija Andrei Piontkovsky, et Putin ei tunne piire – ei moraalseid ega õiguslikke. Putini Venemaa liikumist praeguses suunas on Piontkovsky ennustanud juba pikemat aega.

Piontkovsky sõnul on lennukeelutsooni kehtestamine Ukraina kohal maailma ajaloo seisukohalt otsustava tähtsusega. „Putin võib vabalt teha Kiievi ja teiste Ukraina linnadega sama, mida ta tegi Groznõi ja Aleppoga [need linnad tehti maatasa]. Ja see ei ole veel kõik. Ukraina hävitamise järel liigub ta ilma igasuguse kahtluseta Baltikumi järele, hirmutades maailma taas tuumarelvadega. Lääs ei ole mitte kuidagi võimeline mõistma seda ilmselget tõde. Olete ehk isegi juba märganud, kuidas Lääne käitumine Putini suhtes on viimase nädalaga tõsiselt muutunud,“ ütleb Piontkovsky.

Tema arvates on Lääs praegu avastanud, et Putin on aatompommi omav Hitler, kuid sellest avastusest ei ole tehtud vajalikke järeldusi. Ja ka Ukraina NATOsse mitte võtmise põhjuseks on Lääne hirm võimaliku sõja ees Venemaaga. Lennukeelutsooni mitte kehtestamine on seotud sellesama hirmuga, ehkki samas rõhutab Biden hoolega, et NATO artikkel 5 peetakse kindlasti kinni. „Ent ilma lennukeelutsoonita Ukraina hävitatakse,“ pelgab Piontkovsky.

Ta ütleb, et on jälginud Putini käitumist ja tema mõtteviisi hoolega juba veerand sajandit ning seega veendunud, et niikaua kuni Putin püsib võimul ei hülga ta kahte keskset ideed: kunstlikult loodud mitte-riigi [Ukraina] kaotamine ja kättemaks Läänele selle eest, et NSVL kaotas külma sõja. „See tähendab, et Putin ei lepi millegi vähemaga kui Ukraina iseseisvuse hävitamisega, kuid ka see ei täida tema kõrgeid ambitsioone täielikult. Ta vajab Lääne avalikku alandamist.“

Putin on viimase kuu aja jooksul ähvardanud maailma juba kolmel korral tuumarelvadega. NATO artikkel 5 käivitamise puhul on ju tingimused samad – riskitakse sõjalise kokkupõrkega riigiga, millel on tuumarelvad. 6. veebruari kohtumisel Prantsusmaa presidendi Macroniga ütles Putin välja julmad sõnad: jah, me teame, et NATO konventsionaalne relvastus on tugevam, aga Venemaal on maailma kõige uuematel tehnoloogiatel põhinevad tuumarelvad.

„Putin kas valetab nende relvade erilise headuse osas või on teda selles veennud nende relvade valmistajad. Ent tema eelis ei ole mitte tuumarelvade uuenduslikkus, vaid tema valmisolek neid kasutada, tema valmisolek riskida ja ühtlasi ohverdada sadade tuhandete inimeste elusid. Või miljonite. Nii et põhimõtteliselt võib öelda, et Lääs teeb praegu tohutult saatusliku strateegilise vea. Lääs laseb hävitada Ukraina, et vältida sõjalist kokkupõrget tuumariigiga. Kuid sel moel lükatakse probleemi ainult edasi. Päeval, mil Ukraina langeb, tuleb Putinile kohe meelde, kuidas Eestis, Lätis ja Leedus rikutakse venekeelsete elanike õigusi,“ leiab Piontkovsky.

Ja just sel põhjusel on lennukeelutsoon nii oluline. See on riskantne, kuid risk jääb alati, see ei kao kuhugi. „Hetkel ei vaja Putin Ukraina hävitamiseks tuumarelvi, ta saab Ukraina hävitada ka tavarelvastusega. Nagu ma ütlesin, ta võib teha Kiieviga sama, mida tegi Groznõi ja Aleppoga. Kuid oluline on mõista midagi muud. Kõige tähtsamat. Putini eesmärk ei ole ülemaailmne tuumasõda, kus sureks kogu maailm, kaasaarvatud tema ise. Ta vajab tuumarelvi selleks, et demonstratiivselt Läänt alandada.

„Üks julm stsenaarium näeks välja näiteks nii. Ta tungib Eestisse. Vallutab Narva. Kujutame ette, et Biden täidab oma õilsa lubaduse ja NATO tuleb appi. Putin ise on tunnistanud, et NATO konventsionaalne relvastus on parem kui Venemaal. NATO surub Venemaa taganema. Ja siis teatab Putin, et kui te kohe ei astu eemale piirist, mille mina teile teatan või olen juba teatanud, siis lähevad käiku tuumarelvad. Kasutan taktikalist tuumarünnakut, võib-olla isegi kahte. Ühte kohas, kuhu on koondunud NATO väed ja teist mõnes Euroopa linnas. Varssavis näiteks, sest see meeldib mulle kõige vähem. Putini kalkulatsioon on väga lihtne: selle ultimaatumi peale lööb Lääs põnnama ja kapituleerub.“

Piontkovsky mainib ka seda, kuidas Lääne suhtumine on muutunud. Sõnades mõistetakse hukka Venemaa teod ning tuntakse kaasa Ukrainale. Ent hiljuti kongressi ees kõneledes lõpetas Biden oma väga emotsionaalse kõne juba tuttavate rumalate sõnadega: meie oma jalga Ukraina pinnale ei tõsta, me ei kehtesta lennukeelutsiooni – aga austame NATO artiklit 5.

„Nad kohe üldse ei taha seda riski võtta. Nad jätavad teid hätta. Nad loodavad, et nad ei pea neid lubadusi pidama. Nad arvavad, et Putin ei liigu Ukrainast edasi. Nad loodavad, et Putin murrab Ukrainas mingil moel oma kaela. Niisugune nende plaan ongi,“ leiab Piontkovsky. Lääs loodab, et Venemaa murdub Ukraina vastupanu tõttu ja kasvava rahuolematuse tõttu Venemaal. Lääs poeb Ukraina selja taha, ise millegagi riskimata, korrutades lakkamatult mantrat sellest, kuidas nad päris kindlasti tulevad appi Balti riikidele.

„Paraku, ma kardan, nad ei tule. Ja just seetõttu otsustataksegi kõik praegu Ukrainas. Stsenaarium on järgmine: kehtestatakse lennukeelutsoon. Jah, seejärel lastakse alla Vene lennuk. Algab [Vene-NATO] konflikt. Esialgu konventsionaalsete relvadega, aga nagu Putin on tunnistanud, siin on Ameerika tugevam. Putin teatab: kui te kohe ei lõpeta, kui te ei võta maha lennukeelutsooni, siis ma kasutan taktikalist tuumarelva. Ent Pentagon on võtnud seda strateegiat arvesse juba mitu aastat tagasi. Kindral Mattise koostatud strateegiline plaan („A Strategy for Deterring Russian Nuclear De-Escalation Strikes: Limited Nuclear Reprisal“) annab selge vastuse: teie taktikalisele tuumarünnakule vastatakse samaga. Putinile antakse sellest kiiresti teada. Ja ma olen sügavalt veendunud, et seda tuleks selgitada talle ka kohe praegu, sest Putini ülbus tugineb arvamusel, et ameeriklased on vastusammuks liiga arad. Lennukeelutsooni kehtestades oleks NATO praegu palju paremas positsioonis, kui olukorras, kus neil tuleks reageerida Putini ähvardustele Baltikumis. Hetkel näitaks selline samm tohutut USA moraalset üleolekut.“ Piontkovsky sõnul ei oleks tegemist sõja kuulutamisega, vaid humanitaarmissiooni läbiviimisega, s.t tsiviilelanike päästmisega Venemaa õhurünnakute eest. Samas oleks lennukeelutsoon väga selge hoiatus Venemaale.

„Ma küsin, kas Balti riikide juhid ikka saavad aru, millest me siin räägime? Kõik kolm peaksid minema kohe kiirkorras Washingtoni ja selgitama Bidenile, mis juhtub järgmiseks. Putin tuleb peatada kohe. Hirm sekkuda praegu muudab vältimatuks vajaduse sekkuda lähitulevikus.“

Allikas: Neatkariga