Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hollandi ja Türgi konfliktist

-
12.03.2017
Laadime sisu...

Eile õhtul eskaleerus konflikt Hollandi ja Türgi vahel türklaste demonstratsiooniga Rotterdamis.

Hollandis enamasti topeltkodakondsusega elavad türklased olid maruvihased, et Holland saatis piirilt tagasi Türgi pereministri Fatma Betül Sayan Kaya, kes oli sõitnud Hollandisse autoga, et esineda Hollandi türklastele korraldataval kampaaniaüritusel aprillis toimuva referendumi teemal.

Telekanalile WNL antud intervjuus nimetas Hollandi peaminister Mark Rutte sellist tegutsemist täiesti vastuvõetamatuks. Rutte lubas teha omalt poolt kõik, et kahe riigi vahelisi pingeid maandada ja ütles, et tekkinud konfliktis soovib Holland säilitada kainet mõistust.

Politsei arreteeris türklaste demonstratsioonide käigus 12 inimest, vigastada sai seitse inimest, kellest üks oli politseinik. Peaminister Rutte avaldas politsei tegevusele tunnustust.

Juba möödunud nädalast on püüdnud Rutte ja Hollandi välisminister Bert Koenders leida rahumeelset lahendust Türgi ja Hollandi vahel hoogu koguvale konfliktile. Türgi minister Mevlüt Cavusoglu pidi esialgsete plaanide kohaselt tulema Rotterdami, et kõneleda türklastele suunatud kampaaniaüritusel, kuid Hollandi valitsus keelas Cavusoglule Hollandisse sisenemise ega andnud tema lennukile maandumisluba. Türgi kutsus Hollandi türklasi osalema 11. märtsi massiüritusel Rotterdamis ja sellega seoses leidis Hollandi valitsus, et niisugust ohtu avalikule korrale ei saa nad lubada.

Rutte ütles intervjuus WNLile, et Holland ei lähe kaasa Türgi-poolse väljapressimisega. „Me oleme uhke maa,“ ütles Rutte ühes kaheksast telefonikõnest, mille ta laupäeval Türgi kolleegidega maha pidas.

Türgi minister Fatma Betül Sayan Kaya teadis eelnevalt, et ta ei ole Hollandis teretulnud. Rutte sõnul üritasid aga türklased kavalate manöövrite abil Kayat ikkagi Hollandisse saada. Lisaks on Türgi ähvardanud Hollandit karmide vastumeetmetega ja Türgi president Recep Tayyip Erdoğan nimetas hollandlasi natsijäänukiteks ning fašistideks. Rutte meelest on tegemist täieliku absurdsusega. „Hollandil on selleks täielik õigus. Tal [Kayal] puudub immuunsus,“ ütles Rutte.

Hollandi Vabaduspartei (PVV) juht Geert Wilders on algusest peale olnud äärmiselt kriitiline Türgi kampaaniaürituste osas Hollandis. 8. märtsil avaldas Wilders Türgi saatkonna juures protesti ja ta on ka teravalt kritiseerinud valitsuse tegevust, kuna esialgu oli valitsus Türgi ministrite Hollandisse lubamise osas väga kõhkleval seisukohal.

Türgi presidendi väljaütlemistele reageeris Wilders karmilt ja leidis, et Hollandi saadik Türgis tuleb tagasi kutsuda ning kõik Türgi presidendi toetajad tuleks otsemaid Hollandist välja saata. Ühtlasi on Wilders veendunud, et ilma tema ja PVV-poolse surveta ei oleks Hollandi valitsus iial Türgi ministreid tagasi hoidnud.

Allikad: WNL, RTL Nieuws (tõlkinud Triin van Doorslaer)

FOTO: Reuters/Scanpix – Geert Wilders hoiab plakatit – “Käed eemale meie riigist!”