Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Hollandi peaminister otsustas Musta Peetri kappi ajada, päris ära keelamist siiski ei tule

-
08.06.2020
Hollandi liberaalid kavatsevad Mustad Peetrid kappi ajada.
© Reuters/Scanpix

Hollandi peaminister Mark Rutte teatas, et on muutnud oma arusaama Hollandis jõulude ajal tegutseva Musta Peetri ehk Zwarte Pieti osas.

Hollandi ja flaami lapsi jõulupühade eel koos Püha Nikolausega rõõmustav Must Peeter kannab uhket keskaegset riietust, tema nägu on must, huuled punased ning peas on tal afroparukas. Juba aastaid on Must Peeter tekitanud Hollandis vaidlusi, kuna on inimesi, kes peavad Musta Peetrit rassismi stereotüübiks. Isegi ÜRO teatas 2015. aastal, et Must Peeter on orjanduse jäänuk ja peaks Hollandi kombestikust kaduma.

Siiani on Mark Rutte leidnud, et Musta Peetri küsimus tuleb lahendada ühiskonnas ja valitsus ei saa seda lihtsalt ära keelata. Ta on nimetanud Musta Peetrit hollandi folklooris oluliseks tegelaseks, kes on lihtsalt must, kuid kelle välimusega ei püüta kuidagi jäljendada aafriklasi või, veelgi enam, neid alandada. Kuid praegu Ameerika Ühendriikides lahvatanud massirahutuste taustal ütles ta Hollandi parlamendi alamkojas mõne päeva eest, et mõistab nüüd, miks tumedanahalised inimesed Musta Peetri olemasolu solvavaks peavad. Ta selgitas, et on selleteemaliste arengute taustal muutnud oma vaateid.

„Juba paari aasta pärast on Musti Peetreid alles veel vaid mõni üksik,“ ütles Rutte. Ta rõhutas, et tal ei ole siiski plaanis algatada Musta Peetri seaduslikku ära keelamist. „Ei ole mingit mõtet sundida inimesi sellest sümbolist lahti laskma.“

Hollandi liberaalsesse parteisse Rahvapartei Vabaduse ja Demokraatia Eest (VVD) kuuluv Rutte tegi sellise avalduse parlamendis, kus arutati rassiprobleeme USA-s toimuvate mässude taustal. Ka Hollandis on toimunud Ameerika mässajate toetuseks protestiaktsioone.

Hollandi Vabaduspartei (PVV) juhi Geert Wildersi meelest tähendab aga Rutte avaldus põhimõtete reetmist. „Meil on peaminister, kes ei seisa enam mitte millegi eest,“ ütles Wilders BBC Newsile. „PVV peab rahvuslikke traditsioone oluliseks. Meie jaoks jääb Must Peeter alati mustaks.“

Allikad: BBC News, Voice of Europe