Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hollandi prokuratuur üritas Geert Wildersi juriidiliselt „ära koristada“

-
10.09.2019
Hollandi Vabaduspartei liider Geert Wilders.
© EPA/Scanpix

Hollandis on leidnud kinnitust kahtlustus, et prokuratuur pidas Hollandi Vabaduspartei (PVV) juhi Geert Wildersi vastu nõiajahti.

See oli juhitud kõige kõrgemal poliitilisel tasandil eesmärgiga saada Wildersist lahti. Justiitsministeeriumi tippametnikud sekkusid konkreetselt Wildersi vastu alustatud kohtuasja.

Esimest korda esitati Wildersile süüdistus vähemusgruppide diskrimineerimises ja viha õhutamises 2011. Tookord mõisteti ta õigeks.

Järgmine süüdistus saabus 2014. aastal ja see kohtuprotsess kestab siiani. Nn „vähem marokolasi“ nime all tuntuks saanud kohtuprotsessi aluseks oli rahvakogunemine, kus Wilders küsis rahvahulgalt, kas nad tahavad, et Haagis ja Hollandis oleks „vähem või rohkem marokolasi”. Kui rahvahulk hüüdis „vähem, vähem”, vastas Wilders: „Me korraldame selle.”

2016. aastal mõisteti Wilders süüdi diskrimineerimises ja solvamises, kuid karistust talle ei määratud. Seetõttu otsustasid ametnikud, et PVV juhti tuleb edasi pigistada ja leida võimalus talle raskema karistuse määramiseks.

Ametnikud esitasid prokuratuurile Wildersi vastaseid argumente, rõhutades, et Wildersi väljaütlemised õhutavad viha ja on rassistlikud. Ministeeriumi ja prokuratuuri vahelises suhtluses püüti mõjutada prokuratuuri Wildersit pealt kuulama ja jälitama. Lisaks anti n-ö nõuandeid, milles täpsemalt Wildersit süüdistada tuleks ja pakuti, et ametnikud võiksid tutvuda süüdistuskokkuvõttega ja seda kommenteerima.

Wilders ise peab kogu olukorda täiesti uskumatuks. „See on ennekuulmatu, see on kujuteldamatu, ent ometi on selle kohta nüüd must-valgel tõendus.“ Wildersi advokaat plaanib nõuda kohtuasja lõpetamist õigustamata sekkumise tõttu, kuid selleks on ilmselt vähe lootust.

Täna jätkub asja arutamine kohtus. Kuid Wilders on lubanud seda asja mitte niisama jätta. „Justiitsministeeriumi ametnikud, peaminister Rutte, Grapperhaus [Hollandi justiitsminister], neist keegi ei pääse sellest terve nahaga. Parlamendidebattides, ma kavatsen neid niikaua pommitada, kuni kõik on valguse kätte tiritud ja nad selle eest ränka hinda on maksnud,“ kirjutas Wilders Twitteris.

Ka mitmed teised Hollandi poliitikud on esitanud kriitilisi küsimusi ja leiavad, et usaldus poliitikute ja õigussüsteemi vastu on tõsiselt kannatada saanud. Näiteks kirjutas Thierry Baudet, euroskeptilise ja konservatiivse Demokraatia Foorumi (FvD) juht Facebookis:

„Valitsus, kes tegeleb oma parlamendi oponentide jälitamisega poliitilistel motiividel. Seda prokuratuuri soovituste vastaselt. Sellised asjad juhtuvad siin. Tuleb muidugi ka ette Venemaal, Hiinas. Nüüd siis ka meil. Äärmiselt hirmutav. Vastuvõetamatu. Parlament peab nüüd tõsiselt hambaid näitama.“

Justiitsminister Ferdinand Grapperhaus ei ole süüdistusi ja avalikkuse ette lekkinud dokumente kommenteerida soovinud.

Allikas: De Telegraaf

Refereeris Triin van Doorslaer