Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hondurase migrandid tekitavad Kesk-Ameerikas uue rändekriisi

-
02.10.2020
Ränne parema elu otsingul on muutunud noorte meeste pärusmaaks. Hondurase migrandid.
© Scanpix

Migratsiooni taustaks on jätkuvalt see, et inimesed püüavad kodumaal parema elu loomise asemel liikuda pudrumägede ja piimajõgede juurde, eirates seejuures oma teekonnal igasuguseid seadusi, mis paneb ka riikide võimud karme meetmeid kasutama.

Guatemala president Alejandro Giammattei andis neljapäeval korralduse võtta kinni tuhanded honduraslased, kes sisenesid riiki osana USA-sse suunduvast migrandikaravanist.

“Praegu on antud korraldus võtta Guatemala territooriumil kinni kõik need, kes on sisenenud riiki ebaseaduslikult,” ütles Giammattei pöördumises rahva poole.

Migrandid tulvasid üle piiri Guateamalase neljapäeval, trotsides koroonaviiruse pandeemiaga seotud piiranguid.

Giammattei sõnul saadetakse migrandid tagasi piirile ja antakse üle Hondurase võimudele. Samas palus ta migrantidel vabatahtlikult kodumaale naasta.

Põhiseaduslikud õigused peatati 15 päevaks kuues Hondurasega piirnevas kirdeprovintsis pärast seda, kui “tohutu rühm honduraslasi vägivaldselt Izabali provintsis asuvas piirilinnas Corintos riiki tungis”.

“Praeguses tervishoiualases eriolukorras nad mitte üksnes ei järginud riiki sisenemise reegleid, vaid ka tervisehoiumeetmeid, mis on rakendatud meie kodanike kaitseks,” lausus ta.

Giammattei süüdistas migrante saatjate laste kaasamises ning naiste ja vanurite kasutamises inimkilbina.

Tuhanded peamiselt Hondurasest pärit USA-sse suunduvad migrandid ületasid neljapäeval Guatemala piiri. Enam kui 3000 migranti asusid kolmapäeva õhtul Hondurase suuruselt teisest linnast San Pedro Sulast teele, hoolimata koroonapandeemiaga seotud ohtudest ja piirangutest.

Seljakottide ja kilekottidega migrandid surusid end läbi kahest Guatemala sõdurite rivist Entre Riose piiriületuspunktis ja jätkasid oma teed põhja poole.

Guatemala Rändeameti ametnike hinnangul sisenes välismaalastele kohustuslikku koroonatesti andmata riiki umbes 3000 inimest. Neist paljud ei kandnud ka näomaski. “Me ei mõtle pandeemiale, see on viimane, mis meile pähe turgatab,” lausus 20-aastane Jefrey Amaya.

Amaya sõnul oli ta ühinenud karavaniga, nähes sõnumit sotsiaalmeedias.

Viimastel aastatel on tuhanded suurtes rühmades liikuvad Kesk-Ameerika migrandid sisenenud Mehhikosse eesmärgiga jõuda USA piirini.

Karavan jätkas oma teekonda põhja suunas vaid kuu enne USA presidendivalimisi, kus migrantide suhtes karmi poliitikat ajav riigipea Donald Trump taotleb teist ametiaega.

Trump on ähvardanud Mehhikot karmide tollitariifidega, kui see ei püüa jõulisemalt takistada dokumentideta migrantide liikumist. President Andrés Manuel López Obrador on seejärel paigutanud riigi piiridele umbes 26 000 sõdurit.

Trumpi administratsioon teatas neljapäeval, et võtab järgmisel aastal vastu rekordiliselt vähe ehk 15 000 põgenikku. Tema demokraadist rivaal 3. novembri valimistel Joe Biden seevastu on tõotanud tõsta põgenike ülempiiri 125 000-ni.

Enamik kolmapäeval teele asunud migrantidest on noored mehed. “Me läheme otsima Ameerika unistust, keegi ei peata meid. Me kas sureme siin COVID-19 tõttu või sureme nälga. Valitsus ei tee midagi töökohtade loomiseks,” ütles 27-aastane Miguel Artiga.

Hondurase presidendi Juan Orlando Hernándeze sõnul on eelmise nädala seisuga kodumaale tagasi saadetud 31 022 riigi kodanikku, enamik neist Mehhikost ja Ühendriikidest. (AFP-BNS)