Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Huvitav areng: islami usku astunud Norra tapmiste kahtlusalune anti üle psühhiaatritele

-
15.10.2021
Tapatalgute koht Kongsbergis.
© Scanpix

Norra teeb ilma – ilmselt saab olema esmakordne juhus, kus islami usu vastu võtnud inimene kuulutatakse psüühiliselt haigeks.

Norras sel nädalal viis inimest vibu ja nooltega tapnud mees anti üle tervishoiutöötajatele, teatas reedel prokuratuur. “Ta anti üle tervishoiuteenistusele neljapäeva õhtul pärast tema tervisliku seisundi hindamist,” teatas süüdistaja Ann Iren Svane Mathiassen AFP-le.

Kahtlusaluse, taanlasest Espen Andersen Bråtheni puhul on tekkinud kahtlused, et tal võivad olla psühhiaatrilised häired, mis võivad mõjutada tema vastutuselevõtmist, kirjutas AFP. Mees on tapmised omaks võtnud.

Neljapäeval kirjutas AFP: Taanlasest mees, keda kahtlustatakse viie inimese vibupüssiga tapmises, oli pööranud islamiusku ning politsei oli temaga juba varem seoses radikaliseerumiskartustega ühenduses olnud, teatas neljapäeval politsei.

“Me räägime islamisse pöördumisest,” ütles politsei esindaja Ole Bredrup Sæverud ajakirjanikele, lisades, et korrakaitsjad olid jälginud teda aastast 2020. “Juba varem oli radikaliseerumisega seotud hirme.”

Psühhiaatriline ekspertiis algas neljapäeval ja võib kesta mitu kuud. Reedel langetab kohtunik otsuse, kas hoida Bråthenit vangistuses. Prokuratuur tahab, et teda peetakse kinni neli nädalat, esimesed kaks isolatsioonis.

Kui kohtunik nõustub prokuratuuriga, siis läheb kahtlusalune mitte vangistusse, vaid pigem meditsiinilise järelevalve alla, teatas prokuratuur. Kuigi politsei hinnangul oli tegemist terroriaktiga, siis võimud pole välistanud psühhiaatrilisi probleeme.

“Pole kahtlustki, et reaalne tegu näeb välja nagu terroriakt, kuid see on oluline, et juurdlus jätkuks ning et me selgitaksime välja kahtlusaluse motiivi,” ütles Norra luureteenistuse PST juht Hans Sverre Sjøvold neljapäeval pressikonverentsil.

“See on isik, kes on on pikemat aega periooditi viibinud ravisüsteemis,” ütles Sjøvold.

Psüühiliste probleemidega saab seletada tapatalgut, aga islami usku pöördumist, millega kaasnes radikaliseerumine? Kas “rahuusk” on siis “ärakeerajatele” uus psühholoogiline seisund? (AFP-BNS-UU)