Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

IAEA juht: radiatsioonitase Tšornobõlis on Vene okupatsiooni järel ebanormaalne

-
26.04.2022
Vene okupantide laskepositsioon Tšornobõli tuumajaama alal.
© Scanpix

Radiatsioonitase Ukraina Tšornobõli tuumakatastroofi paigas on “ebanormaalne” pärast seda, kui Vene väed piirkonna hõivasid, teatas sündmuspaika külastanud ÜRO aatomienergiaagentuuri (IAEA) juht Rafael Grossi.

“Radiatsioonitase, ma ütleksin, on ebanormaalne. On olnud hetki, kui tase on tõusnud Vene väe siia toodud ja siit minema viidud rasketehnika liikumise tõttu. Me jälgime seda igapäevaselt,” ütles Grossi.

Järelevalveagentuuri juht mõistis hukka Vene sõjaväe nädalaid väldanud okupatsiooni 1986. aasta Tšornobõli tuumakatastroofi alal ning nimetas olukorda “äärmiselt, äärmiselt ohtlikuks”.

“Olukord oli absoluutselt ebanormaalne ja äärmiselt, äärmiselt ohtlik,” ütles Grossi ajakirjanikele, kui oli jõudnud sarkofaagi juurde, mis katab endise tuumajaama reaktor number nelja radioaktiivseid jäänuseid.

Vene sõdurid võtsid kontrolli Tšornobõlis 24. veebruaril, päeval, mil algas täiemahuline sissetung Ukrainasse. Sinna jäädi nädalateks ning nende piirkonnas viibimise tõttu kasvas tuumalekete oht.

Ukraina ametnikud on öelnud, et Vene sõdurid võisid puutuda kokku radiatsiooniga, kui kaevasid endile kaevikuid piirkonna “paljudes kohtades” ning põhjustasid oma soomusmasinatega radioaktiivse tolmu lendumist ning edasikandumist.

Nõukogude võimud mätsisid esialgu kinni 26. aprillil 1986. aastal aset leidnud katastroofi, kui kontrolli alt väljunud ahelreaktsioon pani reaktori plahvatama.

Sajad inimesed surid seetõttu, ehkki täpne katastroofiga seotud hukkunute arv on teadmata.

Tuumajaama ümbrusest evakueeriti 30 kilomeetri raadiuses umbes 350 000 inimest, keeluala on tänini inimasustuseta, välja arvatud mõned eakad elanikud, kes naasid vaatamata ametlikule keelule.

Jaama ülejäänud kolm reaktorit suleti edukalt, neist viimane 2000. aastal. (AFP-BNS)