Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Iisraeli parlament hääletab asunduste legaliseerimise üle

16.11.2016
Laadime sisu...

Iisraeli parlament alustab kolmapäeval hääletust tuhandete Läänekalda asunduskodude seadustamise üle, vastuolusid põhjustanud eelnõu võib valitsusele saatuslikuks saada.

Iisraeli ministrite seadusloome komitee kiitis seaduseelnõu pühapäeval heaks. Selle eesmärk on legaliseerida juudiasunduste eelpostid Läänekaldal, mis on ehitatud palestiinlaste eramaale. Eelnõu peab jõustumiseks veel läbima kolm lugemist parlamendis ja selle peab ratifitseerima ka ülemkohus.

Eelnõu on löönud tõsise lõhe peaminister Benjamin Netanyahu valitsusse ja spekuleeritakse koguni, et valitsus võib kukkuda. Suurem osa analüütikuid peab siiski kompromissi tõenäoliseks. Netanyahu on koalitsiooni konservatiivsete liikmete esitatud seaduseelnõu vastu ja peaprokurör on öelnud, et ülemkohtus ei lähe see mingil juhul läbi.

Eelnõu toetajate sõnul on hädasti vaja kaitsta Läänekaldal asuva Amona asunduse elanikke.

Ülemkohus on andnud korralduse sealsete asunike evakueerimiseks ja nende kodude lammutamiseks enne 25. detsembrit. Amonas elab umbes 40 perekonda ning see on ehitatud palestiinlaste eramaale.

Eelnõu ei piirdu aga kaugeltki Amonaga, vaid seadustaks veel umbes 2000-3000 Läänekaldale palestiinlaste maale ehitatud elumaja.

Palestiinlastest maaomanikele on kavas pakkuda hüvitist, kuid peaprokurör Avichai Mandelbliti sõnul rikub eelnõu eraomandiseadusi.

Rahvusvaheline kogukond peab juudiasundusi Ida-Jeruusalemmas ja Läänekaldal ebaseaduslikuks olenemata sellest, kas Iisraeli valitsus on andnud nende ehitamiseks luba või mitte.

AFP/BNS