Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Iraani monarhistid ja vabariiklased ühendavad jõud islamivõimu kukutamiseks

-
20.08.2016
zoroastrian

Kahes sel neljapäeval ja laupäeval tehtud avalduses, millele on alla kirjutanud erinevad Iraani islamismivastased jõud, õpetlased ja kultuuritegelased, lubatakse edaspidi teha koostööd praegu riigis valitseva islamile tugineva võimu vastu ja rahvuspõhise riigi loomiseks. Tegu on esimese korraga, kui ühise keele leiavad 1979. aastal kukutatud šahhi toetavad monarhistid ja pigem demokraatidest vabariiklased.

Neljapäeval seitsme organisatsiooni poolt allkirjastatud avaldus võtab sõna Iraani territoriaalse terviklikkuse kaitseks globalistlike jõudude eest. Allakirjutanud, kelle seas on muuhulgas Iraani Tarkuse ja Traditsioonide Ühing ning Iraani Taassünni Liikumine, süüdistavad islamivabariiki Iraani majanduslikus allakäigus, poliitilises tagakiusamises, rünnakutes pärsia kultuuri vastu ja sotsiaalsete probleemide süvendamises.

Laupäeval avaldatud 54 tuntud iraanlase pöördumine annab tunnistust rahvuslaste rahulolematusest eksiilvalitsuse juhi, kroonprints Reza Pahlaviga. Pahlavi nimelt andis hiljuti mõista, et oleks valmis Araabia Ühendemiraatidele kinkima kolm vaidlusalust saart Pärsia lahes. Oma järeleandlikkuse tõttu on kroonprints kaotanud paljude rahvuslaste toetuse, kes nüüd näevad alust suuremaks koostööks vabariiklastega.

“Suur hulk tõendeid näitab, et Reza Pahlavi on teadlikult või teadmatusest kujunenud välisagenda tööriistaks ja ei tegutse Iraani rahvuslikes huvides,” kommenteeris üks allakirjutanuid, USAs elav õppejõud ja filosoofiadoktor Jason Reza Jorjani. “Need kaks avaldust koos on tähtsaks pöördepunktiks islamivabariigi-vastase võitluse ajaloos. Tekkimas on uus, karmim ja avangardistlikum opositsioon. See on ultrapatriootlik ja ei hooli varasematest ideoloogilistest lõhedest, nagu monarhistid versus vabariiklased.”

Iraani kultuur on aastatuhandeid vana ja alates islami tõusust on see olnud pidevas vastasseisus araablastega. Mõned iraani rahvuslased näevad ka islamit Iraani jaoks negatiivse, araablaste poolt pealesurutud religioonina, ja soovivad tagasi pöörduda muistse pärsia kultuuri juurde.