Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Itaalia linn tahab üle võtta punahiinlaste düstoopliku sotsiaalkrediidi süsteemi

-
29.04.2022
Ajalooline Bologna tahab olla üks esimesi, kes rakendab düstoopliku sotsiaalkrediidi süsteemi. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Itaalia suuruselt seitsmes linn Bologna plaanib viia sisse nn sotsiaalkrediidi süsteem, mille kaudu hakatakse premeerima „head käitumist“. Samas on kriitikud viidanud süsteemi võimalikule ebaseaduslikkusele ning hoiatanud selle düstoopliku iseloomu eest.

Näiteks saaksid „hästi käituvad“ kodanikud punkte liikluseeskirjade järgimise eest, optimaalse energiatarbimise või prügisorteerimise eest. Rakenduse nimi on „Nutika kodaniku rahakott“ ja seda esitleti Bolognas 29. märtsil toimunud pressikonverentsil, kus osales ka linnapea Matteo Lepore ja linna digiagenda juht Massimo Bugani. Bugani sõnul on rakenduse näol tegemist investeeringuga Bologna digiarengusse ja ta väitis, et Itaalias plaanitakse lähiaastatel digitaliseerida suur osa teenustest.

Rakendus on juba osaliselt kasutusel Roomas, ehkki praegu on tegemist alles testversiooniga. Bolognas soovitakse hakata seda kasutama sügisest.

Ehkki hetkel on rakenduses võimalik koguda ainult n-ö positiivseid punkte ja „karistused“ puuduvad, on kriitikud juhtinud tähelepanu sotsiaalkrediidi võimalikele ohtudele. Privacy Network nimeline uurimisrühm viitas näiteks sellele, et kui keegi kasutab niisugust keerulist süsteemi ebakorrektselt, toob see endaga väga suuri probleeme, nt piiranguid, mis rikuvad inimeste õigusi ja vabadusi, rääkimata diskrimineerimisest, mida sellise süsteemi kasutamine endaga vältimatult kaasa toob. Küsimuse all on ka kogu projekti õiguslik staatus, kuna Euroopa Liidu direktiivid ei luba koguda massiliselt inimeste andmeid.

Nagu on teada, kasutatakse sotsiaalkrediidi süsteemi kommunistlikus Hiinas. Sealses süsteemis on lisaks positiivsetele punktidele olemas ka karistused „ebasoovitava käitumise“ eest, nt piiratud viisa saamise võimalus või kõrgemad maksud. Kogu süsteem tugineb üldsusele mitte teada olevatel kriteeriumitel.

Allikas: Remix News