Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Itaalia: migrandid võtku oma sadamates vastu need riigid, kelle lipu all vabaühenduste laevad sõidavad

-
05.11.2022
Selline Associated Pressi pilt paneb küsima: inimesed ju (väidetavalt) upuvad, aga ometigi on kellelgil aega teha nende päästmise asemel südantlõhestavaid pilte.
© Scanpix

Itaalia uus peaminister Giorgia Meloni kinnitas, et Itaalia on suveräänne riik ega luba migrante korjavatel laevadel oma sadamates randuda.

Kolm valitsusväliste organisatsioonide laeva, mille pardal on üle 1000 inimese, ootavad Itaalia ranniku lähedal sildumist, kuid vastvalitud peaminister Giorgia Meloni ja siseminister Matteo Piantedosi lükkavad kindlalt tagasi Saksamaa nõudmised laevade sildumise lubamise kohta Itaalia sadamates.

Välisministeerium kinnitas neljapäeval, et Berliin kutsus Itaaliat üles võtma vastu Saksamaa laeva Humanity 1 pardal olnud migrante. Itaalia ministeerium lisas, et Saksamaa poolelt on küsitud teavet pardal viibinud inimeste kohta. 23. oktoobril dateeritud diplomaatilise dokumendi avaldas avalik-õiguslik televisioon RAI3 kolmapäeval. Berliini välisministeerium kutsus vastuseks Roomat üles andma võimalikult kiiresti abi valitsusväliste organisatsioonide laeva pardal viibivatele inimestele, sealhulgas üle 100 alaealisele.

“Surmaohus olevate inimeste päästmine on kõige tähtsam,” seisis Saksamaa saatkonna teates, milles kutsuti Itaaliat lubama laevadel sadamasse ankrusse jääda. “Kui Saksamaa usub, et tegemist on humanitaarprobleemiga, peaks ta selle eest ise hoolitsema, Itaaliast ei saa saada pelgupaik kõikidele migrantidele,” ütles parlamendiga suhete eest vastutav minister Luca Ciriani.

Minister Piantedosi sõnul peaksid Euroopa riigid ise vastu võtma neid valitsusväliste organisatsioonide laevu, mis sõidavad nende lipu all. Samas ütles ta, et ainus viis rändevoo lahendamiseks on laevade väljumised täielikult peatada. Ciriani toetas Piantedosi seisukohta rände osas, öeldes: „Me ei saa olla lihtsalt vastuvõtujaam mujal toimuvatele valikutele. Oleme reaalne riik, Itaalia on täiesti suveräänne riik.”

Ta kordas ka Piantedosi seisukohta, öeldes, et Saksa lipud näitavad Saksamaa vastutust neil laevadel viibivate migrantide eest. “Me ei saa nõustuda sellega, et Saksamaa otsustab meie eest,” oli Ciriani selge.

Nagu Remix News varem teatas, tegutsevad Vahemerel mitmed Saksa valitsusväliste organisatsioonide laevad, mis päästvad migrante, olles ühtlasi lootuseks paljudele migrantidele, kes usuvad, et nad päästetakse, kui midagi valesti läheb. Samuti on rühmitusi süüdistatud koostöös migrantide smugeldajatega ja avamerel kohtumiste korraldamises koostöös inimkaubitsejatega.

Paljusid neist laevadest toetavad rahaliselt Saksa protestantlikud kogudused. Kuid nagu Saksa ajakirjandus on varemgi kajastanud, ei ole valdav enamus neist migrantidest pagulased, vaid majandusmigrandid.

Itaalia positsioon võib põhjustada Euroopa Liidus uue lõhenemise. Kui Matteo Salvini keelas migrantidel randumise, kui ta oli varem siseminister, langes migrantide arv Itaalias järsult. Kuid kui ta võimu kaotas, süüdistasid prokurörid teda ebainimlikkuses.

Itaalia valitsus ütleb, et ei taandu oma positsioonilt.

Humanity 1 laev, mille pardal on 179 inimest, ootab umbes 18 kilomeetri kaugusel Itaalia territoriaalvetest. Veel ootavad sildumist 572 inimesega pardal piirideta arstide laev Geo Barents ja organisatsiooni SOS Mediterranée Prantsusmaa alus, Norras registreeritud laev Ocean Viking, mis veab üle 200 inimese. Laevad võtsid inimesi pardale rahvusvahelistes vetes ajavahemikus 22.–29. oktoober.

Itaalia keeldub jätkuvalt lubamast laevadel silduda. Itaalia siseminister Piantedosi ütles intervjuus ajalehele Corriere della Sera, et uue parempoolse valitsuse ajal ei võta Itaalia enam vastu inimesi, kes võetakse merel välismaiste laevade pardale. Ta rõhutas, et vabaühenduste laevad teostavad oma tegevust regulaarselt minimaalselt võimude kaasamisega.

Minister märkis, et 16 protsenti Itaalia rannikule saabuvatest inimestest transporditakse vabaühenduste laevadega, ülejäänud 84 protsenti peavad aitama kohalikud võimud. Varem oli siseminister rahvusliku julgeoleku kaalutlustel dekreediga tunnistanud laevade Humanity 1 ja Ocean Viking sildumise ohuks.

Allikas: Demokracija