Itaalia valitsuse tegevus on Vahemere inimkaubandusele tõsise piduri peale pannud

Maailm,
©AP/Scanpix
Hetk operatsioonilt Sophia.

Euroopa Liit on otsustanud inimsmugeldamise vastase operatsiooni Sophia tuleviku Itaalia kaela ajada, kuid sealsed võimud peavadki seda mõttetuks.

Itaalia immigratsioonivastane valitsus on ähvardanud operatsiooni omalt poolt lõpetada, kui EL ei muuda reegleid, mille järgi toovad päästelaevad migrandid peamiselt Itaalia sadamatesse. Vahemerel läbiviidava operatsiooni praegune mandaat lõpeb kahe kuu pärast.

Euroopa Liidu nn Dublini asüülireeglid nõuavad, et migrandid taotleksid varjupaika selles riigis, kuhu nad esmalt saabuvad. Kuna kõik Vahemerel asuvad päästelaevad on migrandikoormaga kohe Itaalia sadamatesse tõtanud, jäävad need juriidiliselt selle riigi kaela. Seetõttu on möödunud aasta kevadsuvel võimule tulnud Itaalia uus valitsus kõik sadamad migrandikorjelaevadele sulgenud ja need peavad otsima muid randumisvõimalusi. Paraku aga ei soovi peale sotsialistliku valitsusega Hispaania neid kusagil vastu võtta.

Operatsiooniga Sophia on alates 2015. aastast Vahemerelt päästetud umbes 45 000 paadimigranti, seega pole tegu mitte ińimkaubitsemise takistamise, vaid soodustamisega. ERR kirjutab, et kõrgtehnoloogiaga varustatud sõjalaevad tegelesid praktikas eelkõige inimeste merehädast päästmise ja nende Itaaliasse toomisega, mis omakorda tekitas sealses ühiskonnas tõsist vastumeelsust.

Kui operatsioon omal ajal algatati, oli selle peamiseks eesmärgiks inimsmugeldajate kinnipidamine ja inimsmugeldamiseks kasutatavate laevade konfiskeerimine. Ekspertide hinnangul aga kohanesid Liibüas tegutsevad inimsmugeldajate jõugud olukorraga kiiresti ning hakkasid panema sadu inimesi väga halvas seisukorras kummipaatidesse.

Itaalia siseminister Salvini ütles, et Sophia operatsiooni edasine saatus ei ole enam nende probleem ja see riik ei aita enam nende Euroopasse vedamisele kaasa. Nii päästis ka  Sierra Leones registreeritud kaubalaev hiljuti Liibüa vetes 100 ebaseaduslikku sisserändajat, kuid viis nad Euroopasse toomise asemel Liibüa Misra sadamasse tagasi.

Matteo Salvini  sõnul oli meede põhjendatud ja ta ei oleks nagunii lubanud ebaseaduslikke sisserändajaid Itaalia sadamatesse lubanud. “Kui sadamad on suletud, päästetakse palju elusid,” ütles Salvini.

Vahemere laevaliiklust jälgivad vabatahtlikud süüdistasid Liibüa võime, et nood ei reageerinud abipalvetele, kuid Tripoli lükkas väite ümber, osutades sellele, et tol hommikul päästis Liibüa rannavalve samas piirkonnas 140 ebaseaduslikku sisserändajat. Seepärast oli Liibüa rannavalve teatanud kaubalaevale, et too migrandid päästaks.

Piirkonnas oli ka Sea Watch 3 laev, mille meeskond kurtis, et selle Saksamaa vabaühendusele kuuluva laevaga ei taha keegi koostööd teha. Põhjus on selles, et migrante on asutud Aafrikasse tagasi saatma, vabaühendused aga veavad nad kindlasti Euroopasse.

Inimkaubitsejate vastane operatsioon Sophia kaotaks oma aktuaalsuse kohe, kui migrandilaevadele kõik Euroopa sadamad suletaks ja üritajad Aafrikasse tagasi viidaks – see lõpetaks ka soovi meritsi üritada ja seega ka võtaks smugeldajatelt võimaluse ebaseaduslikku äri ajada. Itaalia on sellele suutnud kõvasti kaasa aidata.

Allikad: BNS, ERR, kansalainen.fi

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused