Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jussi Halla-aho: kodumaal puhkavad somaallased tähendavad seda, et nad tulebki koju ära saata

-
05.06.2018
Põlissoomlaste liider Jussi Halla-aho on mees, kes räägib julgelt Soome tõelistest muredest.
© UU

Põlissoomlaste liider Jussi Halla-aho kirjutab Facebookis  sellest, kuidas aastakümneid riiki sisse lubatud ja väidetavalt sõja eest põgenenud somaallased veedavad oma puhkust kodumaal, jäädes sinna pikaks ajaks.

Soomes on somaallasi, keda lubati riiki juba 1990. aastatel kui kodusõja eest põgenejaid, väga palju nii absoluutarvudes kui ka suhtarvuna teiste immigrantide seas, soomlastel on seega nendega kogemused olemas, kuid samas on selle rahva kogukond kõige halvemini ühiskonda integreerunud.

“Ma viitan mitte ainult isiklikele kogemustele, vaid ka sellele, kuidas somaallased kajastuvad näiteks statistikas ja uudistekanalites — nende kuritegevus ja ühiskondlik käitumine on ebaproportsionaalselt liiga sageli jutuks, tööhõive ja haridus aga on katastroofiliselt nõrgad.  Kui kodanik küsib hapult, et milline on somaallaste positiivne panus Soome kui vastuvõtva riigi ühiskonda, siis on raske anda mingit mõõdetavat või kombatavat hinnangut. Tavaliselt on vastuseks, et nad rikastavad meie kultuuri,” ütleb Halla-aho.

Helsingin Sanomat kirjutab ka 7 lapsega üksikemast ja selle kogukonna koordinaatorist Habiba Alist, kes läks kolmekuulisele reisile kodumaale, kuid veetis seal poolteist aastat. Üha sagedamini küsitaksegi, et miks puhkavad somaallased, kes väidetavalt sõja eest kodumaalt põgenevad, samas seal väga pikalt. “Ja kui nad saavad seal aega veeta, siis miks on Soome kohustatud neid siin hoidma?” küsib Jussi Halla-aho. Muide, somaallaste reaalsed töökohad Soomes ongi seotud kogukonna ja muu ühiskonna suhtlusega.

Kõik Soomes elavad somaallased on aastakümneid saanud seal elamisloa varjupaigataotluse ja humanitaarkaitse korras, kuid nende taotlusi pole kunagi põhjalikult uuritud. Samuti pole nende suhtes kordagi rakendatud kaitsevajaduse kadumise põhjal elamisloa tühistamist.

Halla-Aho ütleb, et see on Soome riigile kulukaks muutunud, on hävitanud usalduse varjupaigasüsteemi vastu ja nüüd peaks järgnema suuremahuline repatrieerimine koos ebaseaduslikult antud elamislubade tühistamisega. Sellest tuleks kasu ka neile, kes vajavad tõeliselt abi ja varjupaika, mida Soomes jõudeelu elavad ja kodumaal puhkavad somaallased ilmselgelt ei vaja.

Somaallaste integratsiooni olematusest räägivad ka faktid sellest, kuidas nende Soomes sündinud tütarlapsi saadetakse kodumaale ümberlõikamisele ja sugulastega abielluma.