Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kahekeelne ekspresident Barack Obama kutsub reformidele, kuid ise seda Fergusoni sündmuste järel ei teinud

-
04.06.2020
Barack Obama esinemas pärast kohtuotsust, mis vallandas Fergusonis uued rahutused.
© AP/Scanpix

Endine USA president Barack Obama on praegustes protestides sellest osavõtjaid soosiv, kuid oma valitsemisajal käitus Fergusonis märgatavalt karmimalt.

Obama avaldas kolmapäeval toetust politseivägivalla ja rassismi vastu protesteerivatele ameeriklastele ning avaldas lootust, et George Floydi surmast alguse saanud liikumine toob kaasa üleriigilised reformid.

Ekspresidendi sõnul on ameeriklased olnud viimastel nädalatel tunnistajaks “muutustele ja sündmustele, mis on suuremad kui miski muu, mida mina oma elu jooksul olen näinud”.  Ta pöördus ka kohalike liidrite poole: “Ma kutsun iga linnapead selles riigis vaatama koos kogukonnaliikmetega üle oma jõukasutuspoliitika ja kohustuma reformiplaanidest teada andma.”

Obama enda valitsemise ajal toimusid Fergusoni rahutused, mille esialgseks ajendiks oli mustanahalise nooruki tapmine politseiniku poolt Missouri osariigis Fergusoni linnas 9. augustil 2014. Järgnenud protestilaines lõhuti aknaid, rüüstati ärisid, põletati politseiautosid ja mitmed hooned mattusid leekidesse, vahendas Bloomberg tollal. Politsei kasutas Fergusoni politseijaoskonna ümber kogunenud rahvahulga laiali peletamiseks pisargaasi.

Lisaks rahumeelsetele meeleavaldustele esines ohtralt rüüstamist ja vägivaldset mässamist. Korra tagamiseks kuulutati välja komandanditund ja kasutati märulipolitsei üksusi. Rahutuste esimene laine kestis 9. augustist 25. augustini ja teine laine 24. novembrist 2. detsembrini.

President Barack Obama nentis 18. augustil 2014. aastal antud pressikonverentsil, et ta jälgib hoolega, kas rahvuskaardi sõdurite kaasamine aitab kaasa Fergusonis rahu taastamisele või vastupidi. Samas ei tahtnud ta tembeldada rahutused algatanud mustanahalise teismelise tapmist rassiküsimuseks ja pidas vajalikuks uurimistulemused ära oodata.

Teise laine kutsus esile Saint Louise maakonna vandemeeste kogu otsus mitte esitada süüdistust Michael Browni tulistanud politseiniku vastu.

USA president Barack Obama mõistis tollal kohtuotsuse järel telepöördumises hukka Fergusonis lahvatanud vägivalla ja nimetas seda kuritegelikuks.

“Hoonete süütamine, autode põletamine, omandi hävitamine, inimeste ohtuseadmine – sellel ei ole mingisugust vabandust ega õigustust,” ütles Obama. President hoiatas ühtlasi, et kõik seaduserikkujad võetakse vastutusele. “Need on kriminaalkuriteod” lisas president.

Obama väljendas siiski kahetsust ja osavõtlikust vähemuste suhtes, kes tunnevad, et seadusi rakendatakse nende suhtes ebaõiglaselt. President rõhutas, et riik on üles ehitatud ennekõike seaduse jõule ning vihast ja sügavast pettumusest hoolimata peavad ameeriklased aktsepteerima vandekohtu otsust.

Nagu näha, käitus Obama enda ametisoleku ajal rahutustes osalejate suhtes karmilt, kuid nüüd ta pigem ässitab neid takka. Ise ei algatanud ta praegustega enam-vähem samas mõõdus Fergusoni sündmuste järel mingeid reforme.

Allikad: AFP, BNS, ERR, Õhtuleht