Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallas Financial Times`ile: “Ma arvan, et me ei peaks välistama Eesti kaitseväelaste Ukrainasse saatmist”

-
21.05.2024
Oleks see vaid karikatuur, aga asi kipub reaalseks muutuma.
© Erki Evestus

Sõjaprintsess Kaja Kallase väitel ei peaks NATO pelgama väljaõpet läbiviivate liitlassõdurite saatmist Ukrainasse, kuna tema arvates ei too see kaasa NATO konflikti Venemaaga. Kallase sõnul on juba praegu terve hulk riike, kes on saatnud oma sõdureid Ukrainasse väljaõpet läbi viima, see tähendab, et risk on juba võetud. Kui Venemaa peaks õppustel viibivaid sõdureid ründama, siis ei tähendavad see Kallase sõnul sugugi NATO artikkel 5 automaatset käivitumist.

„Ma ei suuda küll ette kujutada, et kui keegi saab seal viga, siis need, kes on oma inimesed sinna saatnud ütlevad, et käivitame artikkel viie. Hakkame Venemaad pommitama. Niimoodi see ei käi. See ei ole automaatne. Nii et neil hirmudel ei ole tugevat alust.“ Kallas lisas, et inimeste Ukrainale appi saatmine ongi riskantne, sest riik on sõjas.

Järgnevate kuude jooksul on Kiievil vaja väljaõpetada sadu tuhandeid sõjaväelasi ning Ukraina ja Lääne ametnike sõnul on efektiivsem teha seda Ukrainas koha peal, mitte vedada inimesi edasi-tagasi.

Ukrainas valitseb terav relvade ja meeste puudus, mistõttu püüavad Euroopa juhid leida uusi võimalusi Ukraina abistamiseks. USA kõrge sõjaväelane CQ Brown viitas hiljuti, et Euroopa saavutab oma eesmärgi pikkamööda, kui saadab Ukrainasse rohkem vägesid.

Selle aasta alguses mainis Prantsusmaa president Emmanuel Macron, et Ukrainasse vägede saatmine on igati võimalik. Vastusena Macroni väljaütlemisele välistas suur osa EL-i riigijuhte oma vägede Ukrainasse saatmise.

Eestis on vaja kaitseväelaste Ukrainasse saatmiseks Riigikogu heakskiitu. „Tegemist on avatud debatiga, aga ma arvan, et me ei peaks praegu midagi välistama,“ ütles Kallas Financial Timesile. Tema sõnul ei oleks Ukraina vägede väljaõpetamine NATO liitlaste poolt Ukraina territooriumil sõja eskaleerimine. „Venemaa propaganda räägib nagunii NATOga sõjas olemisest, nii et nad ei vaja vabandusi. Ükskõik, mida meie teeme . . . kui nad tahavad rünnata, siis nad ründavad.”

Allikas: Financial Times