Kanada protestid sunnivad närvi läinud võimueliiti tasapisi järeleandmistele

Maailm,
©Scanpix
Protestid Kanadas jätkuvad.

Kanadas juba teist nädalat jätkuv veokijuhtide protest COVID-19 piirangute ja vaktsineerimiskohustuse vastu on muutnud Kanada poliitikud väga närviliseks.

„Freedom Convoy“ protestiaktsioon sai alguse Vancouverist 23. jaanuaril. Tuhanded rekad üle kogu riigi kogunesid pealinna Ottawasse, et protesteerida rahumeelselt peaminister Justin Trudeau koroonapoliitika vastu. Rekajuhtidega on liitunud sajad tuhanded inimesed, kes toovad neile süüa ja kütust ning toetavad igakülgselt.

Lisaks on proteste ka teistes paikades, näiteks Kanda-USA piiril ja piiri ümbruses, muuhulgas on liiklus takistatud Detroiti ja Windsori vahelisel Ambassadori sillal. Tegemist on sillaga, mille kaudu liigub 25% Kanada ja USA vahelisest kaubast. Blokeeritud on ka liiklus Couttsi piiripunktis (Alberta), mis on samuti üks tähtsamaid piiriületuspunkte Kanada ja USA vahel. Rekajuhid on teatanud, et ei lahku enne, kui COVID-19 vaktsiinikohustus on kaotatud. Kuulda on olnud ka nõudmisi Trudeau tagasiastumiseks.

Kanada transpordiminister Omar Alghabra sõnul mõjutavad sellised blokaadid rängalt tarneahelaid. „Juba on auto varuosade poed endast märku andnud, ka toidukauplused. Tegemist on tõesti väga murettekitava olukorraga,“ ütles Alghabra.

Teisipäeval naeruvääristas peaminister Tudeau taas rekajuhte, nimetades neid „demokraatia vastasteks“. Esmaspäevasel erakorralisel istungil parlamendis teatas Trudeau, et protesteerijad „üritavad blokeerida meie majandust, meie demokraatiat“ ja et see peab lõppema. „Me oleme riigis, mis tuli pandeemiast läbi ühtsena – ja üksikud inimesed karjumas ning svastikaga vehkimas ei määratle kanadalasi,“ ütles ta.

Teisipäeval lisas ta, et tema valitsus on järginud väga täpselt teadust, parimaid tervishoiualaseid nõuandeid, et kaitsta inimesi. Tema sõnul on Kanadas vähem nakatumisi, kuna „kanadalased olid tublid ja vaktsineerisid end“. „Ma mõistan, et vaktsineerimiskohustus võib tekitada frustratsiooni, kuid see on vajalik edasiste piirangute vältimiseks,“ ütles Trudeau.

Siiski ei ole sugugi kõik Trudeau Liberaalse Partei esindajad enam 100% tema selja taga. Parlamendiliige  Joël Lightbound süüdistas teisipäeval peaministrit kanadalaste lõhestamises ja leidis, et valitsus peaks tulema välja konkreetse koroonapiirangute lõpetamise plaaniga. „On aeg lõpetada ühiskonna lõhestamine, inimeste üksteise vastu ülesässitamine,“ ütles Lightbound.

Samuti teatas Alberta provintsi peaminister Jason Kenney teisipäeval, et provintsis kaotatakse kohe samal õhtul (9. veebruaril) vaktsiinipasside kasutamine. „Me ei saa jääda igavesti eriolukorda,“ ütles Kenney. „Meil on aeg hakata paranema. Seega liigub Alberta edasi, ehkki ettevaatlikult.“

Lisaks kaotati Albertas alla 12-aastaste laste maskikandmise nõue. Kenney väitis, et otsusel ei ole midagi pistmist veokijuhtide protestiga.

Vaktsiinipassi kaotamisest teatas teisipäeval ka Saskatchewani provints, seda alates 14. veebruarist.

Allikad: Fox News, Life Site News

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused